باشگاه خبرنگاران/ اسامي نفرات برتر آزمون سراسري سال ۱۴۰۰ در ۵ گروه آزمايشي علوم رياضي، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبان اعلام شد.

بر همين اساس باشگاه خبرنگاران جوان مصاحبه‌هايي را با رتبه‌هاي برتر کنکور انجام داده است که در ادامه مي‌خوانيد.

براي کسب رتبه برتر ۳ سال تلاش کردم

حسن قيم رتبه ۵ کنکور سراسري رشته تجربي سال ۱۴۰۰ از اهواز اظهار کرد: براي کنکور سراسري سه سال درس خواندم، تا توانسته ام اين رتبه را کسب کنم.

او افزود: در طول روز تا حدي که توانايي آن را داشتم درس مي‌خواندم و حدود ۳۰ ميليون تومان براي کنکور و کلاس‌هاي آموزشي آن هزينه کردم و سهميه‌اي براي قبولي نداشتم.

رتبه ۵ کنکور سراسري تجربي ادامه داد: دوست دارم رشته پزشکي دانشگاه تهران را انتخاب کنم.

او گفت: به ساير افرادي که سال آينده کنکور دارند، توصيه مي‌کنم که فقط درس بخوانند و براي هدفشان تلاش کنند.

روزي ۱۲ ساعت درس مي‌خواندم

آيناز مارالي، رتبه چهارم رشته تجربي کنکور ۱۴۰۰ از جلفا اظهار کرد: دو سال است که براي شرکت در آزمون تجربي درس مي‌خوانم و امسال اولين سالي است که در آزمون تجربي شرکت کردم.

او افزود: ساعات درس خواندن متفاوت بود، ميانگين ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشتم.

رتبه چهارم رشته تجربي ادامه داد: در کلاس‌هاي کنکور براي کسب نتيجه بهتر شرکت کرده و هزينه‌هاي زيادي را هم براي اين موضوع پرداخت کردم.

او با بيان اينکه هدف اصلي او قبولي در رشته پزشکي دانشگاه تهران است، گفت: به افرادي که دوست دارند رتبه عالي در رشته تجربي در سال‌هاي ديگر کسب کنند، توصيه مي‌کنم که تنها درس بخوانند و به حاشيه‌هاي ديگر توجه نکنند.

انتظار رتبه يک را نداشتم/ در کنکور تجربي هم شرکت کردم

اميرحسين زرندي رتبه يک کنکور سراسري زبان خارجه ۱۴۰۰ در خصوص برتر شدن رتبه خود اظهار کرد: روزانه بين ۶ الي ۸ ساعت در شبانه روز درس مي‌خواندم.

او افزود: در مدرسه استعداد‌هاي درخشان تحصيل مي‌کردم. در سال جاري به علت ويروس کرونا آموزش هايمان حضوري نبود، اما بيماري هم تاثيري در مطالعه بنده براي کنکور نداشته است.

زرندي تصريح کرد: انتظار رتبه خوب را داشتم؛ چرا که در آزمون‌هاي آزمايشي شرکت مي‌کردم و در آنجا موفق بودم، اما به هيچ عنوان فکر نمي‌کردم که رتبه يک را کسب کنم.

رتبه يک کنکور سراسري زبان خارجه ۱۴۰۰ ادامه داد: در کنکور تجربي شرکت کردم، اما با توجه به اينکه در کنکور زبان رتبه يک را کسب کردم، حتما در دانشگاه تهران درس خواهم خواند، اما براي انتخاب رشته بايد با مشاورم مشورت کنم.

زرندي گفت: در ابتدا از خداوند و سپس از مادرم تشکر مي‌کنم که منابع کنکور را برايم فراهم کرد و همواره پشتيبان بنده در مسائل درسي و روحي و جسمي بوده است.

در هيچ کلاس کنکوري شرکت نکردم

محمد اسماعيلي، رتبه سوم رشته رياضي و فني کنکور ۱۴۰۰ از اراک اظهار کرد: از سال يازدهم شروع به مطالعه کرده و با آغاز سال تحصيلي دوازدهم، بطور جدي تري براي کنکور برنامه ريزي کردم.

او افزود: هدف اصلي من قبولي در رشته مهندسي کامپيوتر دانشگاه شريف بود و براي رسيدن به اين هدف روزانه بين ۷ تا ۹ ساعت براي مطالعه دروس مربوطه وقت مي‌گذاشتم.

اسماعيلي گفت: مجازي بودن کلاس‌ها بنظر من نه تنها تاثير منفي نداشت، حتي تاثير مثبت هم داشته است، زيرا شرايط را فراهم کرده بود تا زمان بيشتري را براي تمرين داشته باشم.

رتبه سوم رشته رياضي و فني با اشاره به اينکه در مدرسه استعداد‌هاي درخشان درس خوانده است، گفت: به جز کتاب‌هاي درسي و کمک آموزشي در هيچ کلاس کنکوري شرکت نکردم و فقط در کلاس‌هاي کنکور خود مدرسه حضور داشتم.

او بيان کرد: موفقيتم را مديون خانوادم هستم که از سال دوازدهم به شدت براي رسيدن به اين هدف من را حمايت کردند و با تمام مشکلات، شرايط خوبي را براي من فراهم کردند.

موفقيتم را مديون حمايت هاي پدر و مادرم هستم

عرفان کرپه نفر سوم کنکور تجربي از شهرستان بندر ترکمن گفت: از کسب اين رتبه خيلي خوشحالم و در پوست خود نمي گنجم.

او افزود: اين موفقيت را مديون پدر و مادرم و حمايت هاي آن ها هستم. 

کرپه ادامه داد: فرزند چهارم خانواده هستم و دو برادر ديگرم يکي در مقطع کارشناسي ارشد علم و صنعت و ديگري در دانشگاه گلستان تحصيل مي کنند. 

اين دانش آموز گلستاني در مرکز آموزشي شهيد بهشتي تيزهوشان گرگان تحصيل کرده است. 

سال گذشته هم محمد تيموري ماسوله با کسب رتبه سوم و شهريار سليماني با کسب رتبه ششم در رشته علوم تجربي از استان گلستان در کنکور ۹۹ درخشيدند.

دوري از معلمان يکي از آفات دوران قبل از کنکور

اميرمهدي زلفي رتبه ۱ کنکور انساني ۱۴۰۰ بيان کرد: حدودا از ساعت ۸ صبح تا ۱ بامداد درس مي خوانده و کاملا به صورت مجازي پيش رفته است.

او ادامه داد: مجازي بودن کنکور در اختصاص دادن زمان بيشتر به مطالعه تاثير بسزايي داشته و از اين لحاظ  تحصيل مجازي را نکته مثبتي ميدانسته است، البته دور بودن از معلمان را نيز يکي از آفات اين دوران دانست.

او در خصوص ارتباط با معلمان خود در اين دوران گفت: تنها از بستر مجازي و سامانه ملي شاد با آنان در تعامل بودند، او البته زيرساخت‌هاي اين برنامه را قوي ندانست، اما به علت تحت فشار بودن در اين سال آن را به اجبار مطلوب دانست، همچنين او براي دوران کنکور خود هيچ معلم خصوصي نگرفت و تنها با معلمين مدرسه خود پيش رفت.

زلفي ادامه داد: فکرش را نميکرده که رتبه ۱ شود، اما در آزمون هاي آزمايشي رتبه هاي زير ۱۰ را هم نيز آورده بوده است، او هنوز تصميمي براي رشته هاي دانشگاهي خود ندارد، اما مي گويد در دانشگاه تهران به تحصيلات خود مي پردازد.

زلفي در اين مسير کمک و همراهي دوستانش را بسيار موثر دانست و از آنان بابت همراهي و لطفشان تشکر کرد.

با معلمان از طريق سامانه شاد در تعامل بودم

حسين ملکي پور، رتبه ششم گروه علوم انساني اظهار کرد: از هيچ تلاشي براي موفق شدن در کنکور ۱۴۰۰ مضايقه نکردم.

او افزود: به طور متوسط روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت براي کنکور مطالعه داشته است. فقط از طريق مدرسه مجازي و سامانه شاد با معلمان خود در تعامل بودم.

رتبه ششم گروه علوم انساني سامانه شاد را بسيار مشکل دار دانست و اميدوار است اين زيرساخت‌ها ارتقا يابد.

ملکي پور تصريح کرد: يکي از مزيت هاي تحصيل مجازي، حضور پيدا نکردن در کلاس هايي بود که  نه تنها تاثير چنداني در کنکور نداشت، بلکه  باعث هدر رفتن وقت مي‌شد.

او در مورد رشته مورد علاقه براي تحصيل در دانشگاه بيان کرد: به رشته علوم قضايي علاقه مندم و احتمال دارد وارد اين رشته شوم.

رتبه ششم گروه علوم انساني در اين مسير خود را ابتدا مديون لطف خدا، سپس همراهي هاي بي دريغ والدين و تلاش هاي مستمر خود دانست.

به رتبه شدن فکر نمي‌کردم/ توصيه رتبه يک تجربي به داوطلبان کنکوري

نيما ابوالحسني رتبه يک کنکور سراسري تجربي ۱۴۰۰ درباره رتبه برتر شدن کنکور اظهار کرد: براي کنکور سراسري در پايه دهم ۶ ساعت، پايه يازدهم ۸ ساعت و در پايه دوازدهم ۹ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشتم.

او افزود: در عيد ۹ ساعت مطالعه داشتم. در زمان کنکور تفريحاتي داشتم، اما نمي‌گذاشتم ادامه دار باشد و دغدغه ذهني ايجاد کند. براي مثال، با دوستانم فوتبال بازي مي‌کرديم يا فيلم تماشا مي‌کردم و ۴۰ دقيقه روزانه در صفحات مجازي بودم و تمامي اين روند‌ها را در زمان استراحت طي مي‌کردم.

ابوالحسني تصريح کرد: در زمان کنکور خانواده حامي بنده بودند و اگر اهالي خانه نتوانند آرامش روحي ايجاد کنند، قطعا دانش آموز کنکوري ضربه مي‌بيند.

رتبه يک کنکور سراسري تجربي ۱۴۰۰ ادامه داد: در مدرسه تيزهوشان دولتي تحصيل مي‌کردم که استعداد درخشان بود. فکر مي‌کردم که رتبه بين يک تا سه تجربي را کسب کنم، اما به هيچ عنوان انتظار رتبه يک را نداشتم.

ابوالحسني گفت: در آزمون‌هاي آزمايشي هم شرکت مي‌کردم و در آن از بين ۱۵ آزمون، در ۶ آزمون رتبه‌هاي تک رقمي به دست مي‌آوردم.

رتبه يک کنکور سراسري تجربي ۱۴۰۰ اضافه کرد: در دانشگاه علوم پزشکي تهران رشته پزشکي يا دندانپزشکي قصد ادامه تحصيل دارم.

ابوالحسني اضافه کرد: به علت رتبه‌هاي تک رقمي که در کنکور به دست مي‌آوردم بورسيه علمي مي‌شدم و در طول ۳ سال دبيرستانم ۱۵ ميليون تومان هزينه کردم.

او ادامه داد: هميشه علاقه داشتم کار خود را انجام دهم و به رتبه شدن فکر نمي‌کردم و هم اکنون از اين بابت بسيار خوشحالم.

رتبه يک کنکور سراسري ۱۴۰۰ تصريح کرد: همه داوطلبان کنکوري کتاب‌هاي مدرسه و کمک درسي را دارند، اما نکته متفاوت در اين است که اگر آن‌ها در يک آزموني رتبه خوبي را به دست نياوردند نبايد نگران آزمون‌هاي بعدي باشند و دلسرد شوند، بلکه بايد به آينده درخشان خود فکر کنند.

ابوالحسني بيان کرد: بنده هميشه از اشتباهاتم الگو مي‌گرفتم و به دانش آموزان کنکوري ۱۴۰۱ هم توصيه مي‌کنم که در صورت شکست خوردن حتما تحت هر شرايطي ادامه دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar