ايسنا/ سرويس دهي يک ماهواره‌ مالزيايي که دچار اختلالي نامعلوم شده براي هميشه متوقف شد و اين ماهواره به زودي در جو زمين خواهد سوخت.

به نقل از اسپيس، ماهواره‌ي ارتباطي "Measat-۳"  که به مدت ۱۵ سال در فضا فعاليت کرده است در روز ۲۱ ژوئن دچار اختلالي نامعلوم شد و سرويس‌دهي آن متوقف شد. در روز ۲۴ ژوئن اين ماهواره تحت کنترل زميني قرار گرفت اما از آن زمان تاکنون فعاليتي نداشته است.

شرکت "Measat" در روز ششم اوت اعلام کرد که تصميم به خارج کردن اين ماهواره از مدار گرفته‌ است. آزمايش‌ها و تلاش براي بازيابي آن نشان داد که اين ماهواره ديگر قادر به سرويس‌دهي نيست بنابراين طي چند هفته‌ي آينده از مدار خارج شده و در جو زمين خواهد سوخت. هنوز زمان دقيق ورود آن به جو زمين مشخص نشده است.

ماهواره "Measat-۳" در روز ۱۱ دسامبر سال ۲۰۰۶ از پايگاه فضايي بايکونور (Baikonur) در قزاقستان به فضا پرتاب شد. اين ماهواره به بيش از صد کشور در آسيا، اروپاي شرقي، خاورميانه و آفريقا خدمت‌رساني‌ مي‌کرد. سرويس ماهواره‌اي آسترو(Astro) نيز در ميان مشترکين اين ماهواره بود.

تعداد زيادي از مشترکين "Measat-۳" پس از بروز اين اختلال به ماهواره‌ي پشتيبان متصل شده‌اند.

به گفته‌ي وبسايت "ExoAnalytic"  ، هيچ زباله‌ي فضايي در اطراف Measat-۳ ديده نشد و به همين دليل نمي‌توان گفت اختلال ايجاد شده ناشي از برخورد زباله‌هاي فضايي بوده است. "SpaceNews" نيز در روز ۱۱ اوت اعلام کرد که ممکن است بروز اين اختلال ناشي از اتمام سوخت ماهواره بوده باشد.

شرکت "Measat" در روز ششم اوت خبر از آماده‌سازي ماهواره‌ي جديدي به نام "Measat-۳D" داد. اين ماهواره توسط شرکت ايرباس ديفنس اند اسپيس (Airbus Defence and Space) ساخته شده است و اوايل سال ۲۰۲۲ به فضا خواهد رفت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar