ايسنا/ شرکت "اسپيس‌ايکس" اعلام کرده که همه‌گيري کوويد-۱۹ و نياز بيماران به اکسيژن مايع، موشک‌هاي اين شرکت را با کمبود سوخت رو به رو کرده است.
 به نقل از ديلي‌ميل، شرکت "اسپيس‌ايکس" (SpaceX) با کمبود اکسيژن مايع رو به رو است که براي سوخت موشک‌ها به کار مي‌رود زيرا اکسيژن مايع در حال حاضر براي درمان بيماران مبتلا به کوويد-۱۹ مورد استفاده قرار دارد. "گوئين شاتول" (Gwynne Shotwell)، رئيس اسپيس‌ايکس، اين خبر را طي يک مصاحبه ويدئويي اعلام کرد.

شرکت اسپيس‌ايکس که "ايلان ماسک" (Elon Musk)، بنيان‌گذار و سرپرست آن است، از اکسيژن مايع به عنوان يک اکسيدکننده براي مشتعل کردن نفت سفيد مايع استفاده مي‌کند که وظيفه تامين نيروي موتورهاي "مرلين" (Merlin) موشک‌هاي "فالکون۹" (Falcon 9) را به عهده دارد.

از سوي ديگر، اکسيژن مايع در دستگاه‌هاي تنفسي براي درمان بيماران مبتلا به کوويد-۱۹ استفاده مي‌شود و از آنجا که همه‌گيري اين بيماري طولاني شده، ذخاير اکسيژن مايع نيز رو به کاهش است.

شاتول ادامه داد: ما در نظر داريم که مطمئن شويم بيمارستان‌ها، اکسيژن مايع مورد نياز خود را دارند. از همه کساني که اکسيژن مايع براي اهدا کردن دارند، خواهش مي‌کنم که براي من يک ايميل بفرستند.

سوخت موشک با اکسيدکننده در محفظه سوخت ترکيب مي‌شود تا در آنجا واکنش شيميايي نشان دهد و مولکول‌هاي جديدي بسازد. تنها مقدار قابل توجهي از گاز توليدشده مي‌تواند از نازل تعبيه‌شده در پشت موشک خارج شود.

همان گونه که اسپيس‌ايکس خود را براي کمبود بزرگي که مي‌تواند به وقفه در پرتاب موشک فالکون۹ منجر شود، آماده مي‌کند، بيمارستان‌ها نيز همين راه را در پيش دارند. بيمارستان‌ها در حال حاضر با افزايش موارد ابتلا به کوويد-۱۹ روبه رو هستند و اين موضوع، ذخاير اکسيژن آنها را تحت فشار قرار مي‌دهد.

بيمارستان "وايت مموريال" (White Memorial Hospital) در لس‌آنجلس، طي ماه گذشته حداقل ۲۰۰ بيمار جديد مبتلا به کوويد-۱۹ را در يک روز داشته است. گزارش‌ها حاکي از اين هستند که اين آمار، بيمارستان را وادار کرده است تا ذخيره اکسيژن خود را از ۶۰۰۰ گالن به ۹ هزار گالن افزايش دهد اما اين کار زمان مي‌برد.

"مارا برايانت" (Mara Bryant)، مدير اجرايي بيمارستان وايت مموريال که بيمارستاني را در کاليفرنيا نيز اداره مي‌کند، در مصاحبه‌اي گفت: هنگامي که در مورد کوويد-۱۹ صحبت مي‌کنيم، کمبود اکسيژن بدترين کابوس است. جريان زيادي از اکسيژن مورد نياز است تا بتوان به مردم در مقابله با کروناويروس کمک کرد اما فراهم کردن اين ميزان از اکسيژن، بسيار دشوار است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar