ايسنا/يکي از مقامات ارشد حوزه هوافضا در روز دوشنبه ۳۰ اوت گزارش داد که فضانوردان روسي شکاف‌هايي در ماژول "زاريا"(Zarya) ايستگاه فضايي بين‌المللي يافته‌اند و نگران گسترش اين شکاف‌ها در طول زمان هستند.

  به نقل از رويترز، "ولاديمير سولوويف"(Vladimir Solovyov)، مهندس ارشد شرکت "انرژيا"(Energia) به خبرگزاري روسي "RIA" گفته است که شکاف‌هايي سطحي بر روي ماژول "زاريا" ديده شده است. اين اتفاق بدي است و ممکن است با گذر زمان اين شکاف‌ها گسترش پيدا کنند. او در مورد اينکه آيا اين شکاف‌ها منجر به نشتي هوا شده‌اند يا خير توضيحي نداد.

او پيش از اين گفته بود که تجهيزات ايستگاه فضايي بين‌المللي در حال فرسوده شدن هستند و هشدار داده بود که ممکن است در سال ۲۰۲۵ بسياري از تجهيزات از بين بروند.

ايستگاه فضايي بين‌المللي به تازگي حوادث زيادي را پشت سر گذاشته است. مقامات روسي ماه گذشته اعلام کردند که نقص نرم‌افزاري و خطاي انساني منجر به روشن شدن ناگهاني يکي از ماژول‌ها و تغيير جهت ايستگاه فضايي شده است. آژانس فضايي روسيه نيز ماه گذشته خبر از افت فشار در يکي از ماژول‌ها داد که در اثر نشتي هوا رخ داده بود.

روسيه اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ در ايستگاه فضايي خواهد ماند.

ايستگاه فضايي بين‌المللي در نوامبر سال ۱۹۹۸ با پرتاب ماژول "زاريا" متولد شد. اين ايستگاه اکنون در فاصله‌ي حدود ۴۳۵ کيلومتري از سطح زمين با سرعت ۲۷هزار و ۶۰۰ کيلومتر بر ساعت در حرکت است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar