ايسنا/ ناسا اخيرا در حساب کاربري خود در اينستاگرام تصويري از "مگان مک آرتور" منتشر کرد و نوشت: حالت آرامش فضانوردان فعال شد.

فضانوردان ايستگاه فضايي بين‌المللي، روزانه به انجام فعاليت و آزمايش‌هاي مختلفي مي‌پردازند که نتايج اين آزمايش‌ها مي‌تواند به طور قابل توجهي درک دانشمندان در زمينه‌هاي مختلف را افزايش دهد. اما آنها نيز همانند ديگر انسان‎ها به زماني براي استراحت و تفريح و آرامش نياز دارند.

در تصوير منتشر شده توسط ناسا، مگان مک آرتور در حال استراحت و خواندن يک کتاب در اتاقک ديداري کوپولا ايستگاه فضايي بين المللي است. جالب است بدانيد فضانوردان ايستگاه فضايي بين المللي در برنامه روزانه خود زماني براي استراحت کردن دارند تا بتوانند آرامش را تجربه کنند و در عين حال از استرسي که در محيط ريزگرانش که در آن زندگي مي‎کنند، بکاهند.

فضانورداني که مدت طولاني را در فضا مي‌گذرانند با عوامل استرس‌زايي مانند انزوا، محصور شدگي، نداشتن حريم خصوصي، تغيير چرخه‌هاي تاريک روشني، يکنواختي و جدايي از خانواده روبرو مي‌شوند.

بررسي‌ها نشان داده است که فضانوردان در فضا به خاطر دريافت اشعه اضافه و شناور بودن در بي‌وزني، از استرس اکسيداتيو بيشتري رنج مي‌برند که به همين دليل محققان ايتاليايي چندي پيش تحقيقي را انجام دادند و اعلام کردند که نانوذرات سراميکي مي‌توانند کارکرد ويتامين‌ها را در بدن فضانوردان داشته باشند و از آنها محافظت کنند.بهترين راه براي حفظ تعادل بدن و پيشگيري از استرس اکسيداتيو، داشتن يک رژيم غذايي سالم و مصرف ويتامين کافي است اما نانوذرات نيز نتايج اميدوارکننده‌اي در حفظ تعادل سلول‌ها داشته‌اند.

افرادي که مدت زمان طولاني در فضا اقامت دارند، با خطر ابتلا به اختلالات قلبي-عروقي و اختلالات خواب و ديگر مشکلات سلامتي مواجه هستند. .

نتايج يافته‌ها اين نگراني را تقويت مي‌کند که فضانوردان ممکن است با چالش‌هاي سلامتي قابل توجهي در فضا، در صورت اقامت طولاني مدت، به ويژه براي سفر به ماه و مريخ روبرو شوند.

چندي پيش محققان اعلام کرده بودند که سطح تابش اشعه‌ها روي سطح کره ماه به طرز نگران کننده‌اي بالا است و ۲۰۰ برابر بيشتر از زمين است.

تحقيقات جديد نشان داده است که فضانوردان ماموريت "آرتميس" که از سوي ناسا براي بازگشت به سطح کره ماه در سال ۲۰۲۴ برنامه‌ريزي شده بايد تابش ۲۰۰ برابر بيشتر از آنچه در زمين يافت مي‌شود را تحمل کنند. اين اندازه گيري‌ها در ژانويه ۲۰۱۹ توسط ماموريت فضاپيماي رباتيک "چانگ اي ۴"(Chang'e ۴) متعلق به چين انجام شد. چيني‌ها فاش کردند که کاوشگران ماه به طور متوسط ​​روزانه با دوز تابش معادل ۱۳۶۹ ميکروسيورت در روز مواجه مي‌شوند.

محققان نيز اعلام کردند که اين مقدار حدود ۲.۶ برابر بيشتر از قرار گرفتن روزانه در معرض تابش کيهاني در ايستگاه فضايي بين‌المللي است، البته در فواصل کوتاه مي‌توان آن را ايمن دانست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar