سيناپرس/ يافته هاي اخير نشان مي دهد که هورمون عشق به کاهش چرخه علائم دردناک نفخ معده کمک مي کند.
به نقل از express، نفخ و استرس دو عاملي هستند که زندگي روزمره را دچار اختلال مي کنند. نفخ معده زماني رخ مي دهد که گاز معده در مجاري گوارشي تجمع مي کنند و با توجه به اين که راهي براي خارج شدن پيدا نمي کنند، باعث تورم ديواره هاي روده مي شود. اين حالت موجب گرفتگي هاي دردناکي که مي شود که ساعت ها به طول مي انجامد و کيفيت زندگي فرد تحت تأثير قرار مي گيرد.
محققان در بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيده اند که هورمون اکسي توسين که به آن هورمون عشق هم مي گويند، نقش مهمي در استرس و برخي اختلالات گوارشي از جمله نفخ معده، احساس ناراحتي در ناحيه معده و شکم، حالت تهوع و اسهال دارد. استرس همواره به عنوان عامل مؤثري براي ايجاد اختلالات گوارشي شناخته مي شود که باعث ايجاد تأخير در خروج غذا از معده مي شود.

يافته ها حکايت از آن دارد که هورمون اکسي تسين که هورمون ضداسترس است، از هيپوتالاموس در مغز ترشح مي شود که با استرس مقابله مي کند. محققان تا مدت ها باور داشتند که اين هورمون به دليل ترشح شدن در خون روي اعصاب مغزي تأثير گذاشته و عملکردهاي گوارشي را تنظيم مي کند. 
 آنها معتقدند هنگام مواجهه با يک عامل استرس زا، مشکلات گوارشي را مي توان با ترشح اکسي توسين کاهش داد. همچنين زماني که مسير ترشح اين هورمون مسدود مي شود، گازهاي معده با تأخير تخليه مي شوند. اين بيانگر همين مطلب است که استرس باعث بروز مشکلات گوارشي مي شود. 
داده هاي به دست آمده نشان مي دهد که هورمون اکسي توسين به طور مستقيم روي مسيرهاي عصبي درگير با واکنش هاي استرس زا تأثير مي گذارد. به عبارتي، داشتن واکنش مناسب در مواجهه با استرس براي داشتن عملکردهاي فيزيولوژيکي هم مؤثر است. به گزارش سيناپرس،به عبارتي، نداشتن واکنش هاي مناسب نسبت به استرس ايجاد شده يا عدم توانايي در سازگاري با استرس، علائم اختلالات گوارشي مانند تأخير در تخليه گاز معده، تشديد بيماري کلون و نفخ معده را آغاز و تشديد مي کند. 

مطالعات پيشين معتقد بودند که اعصاب و مدارهاي عصبي با تغيير در فعاليت و واکنش هاي آن، عملکردهاي ماهيچه هاي معده و تخليه واکنش نسبت به استرس را تنظيم مي کنند. محققان با شناخت اين که اکسي توسين چه نقشي در کنترل اين اعصاب و مدارهاي عصبي در کنترل استرس دارد، مي توانند نسبت به توليد داروهايي با همين عملکرد اقدام کنند.
پژوهشگران اظهار کرده اند که انجام کارهايي مانند انجام ورزش يوگا، گوش کردن به موسيقي، انجام مديتيشن، وقت گذراندن با دوستان، برقراري روابط جنسي، وقت گذراندن با حيوانات و عاشق شدن ترشح هورمون اکسي توسين را افزايش مي دهند. 
زنان بيشتر از مردان در معرض استرس و بيماري هاي مربوط به استرس مانند اضطراب و افسردگي هستند که در اختلالات گوارشي شيوع بيشتري دارند. محققان توانسته اند با هورمون اکسي توسين ميزان استرس را به ويژه در خانم ها تا حد زيادي کاهش داده و آن را کنترل کنند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar