ايسنا/ "مارک وند هي"(Mark Vande Hei)، فضانورد ناسا تا ماه مارس در ايستگاه فضايي بين المللي خواهد ماند و رکورد طولاني‌ترين اقامت در فضا را به ثبت خواهد رساند.

 به نقل از اسپيس، براساس توييتي که اين فضانورد در روز ۱۴ سپتامبر منتشر کرد، تمديد اين ماموريت باعث مي‌شود که "وند هي" به طور کلي ۳۵۳ روز در فضا به کار و زندگي بپردازد و رکورد جديدي از طولاني‌ترين اقامت در فضا ثبت کند. رکورد فعلي متعلق به "اسکات کلي" (Scott Kelly) است که ۳۴۰ روز در فضا مانده بود.

"وندهي" در فيلمي که در ايستگاه فضايي گرفته شده مي‌گويد: صادقانه بگويم، هيجان انگيز است. او در ادامه توضيح داده که اقامت طولاني مدت در فضا روشي مهم براي دانشمندان است تا واکنش بدن انسان در سفرهاي فضايي طولاني که براي رسيدن به مقاصد دور مانند مريخ ضروري است را درک کنند.

به طور معمول اقامت در ايستگاه فضايي بين‌المللي حدود شش ماه و نيم طول مي‌کشد اين در حالي است که به گفته‌ي ناسا سفر رفت و برگشت به مريخ بيش از دو سال طول خواهد کشيد.

"بيل نلسون" (Bill Nelson)، رئيس ناسا به دنبال تمديد ماموريت "وندهي" در توييتي نوشت: ممنونم مارک، براي اين که خود را وقف ناسا و تحقيقات مربوط به ماموريت آرتميس و سفر انسان به ماه و مريخ کردي.

اين خبر سه هفته پس از آن که ناسا راهپيمايي فضايي خود را به دليل مشکل پزشکي "وندهي" به تاخير انداخته بود اعلام شد. بعدها مشخص شد اين مشکل پزشکي گرفتگي عصب گردن او بوده است. در اين ماموريت "آکيهيکو هوشيد" (Akihiko Hoshide) جايگزين شد و "وندهي" ماموريت را از درون ايستگاه فضايي دنبال کرد.

او در ويديو منتشر شده بيان کرد که تمديد اين ماموريت برايش غير قابل انتظار نبوده است. او افزود: خانواده من براي اين موضوع آماده بودند و ما انتظار رخ دادنش را داشتيم. علاوه بر آن اين فضانورد بيان کرد که هر روز به مديتيشن مي‌پردازد و با خانواده‌اش گفتگو مي‌کند تا انزوايي که در پي سفرهاي فضايي طولاني مدت ايجاد مي‌شود را مديريت کند.

همتاي روسي ناسا نيز قصد دارد در پنجم ماه اکتبر يک فضانورد، يک بازيگر و يک کارگردان را سوار بر کپسول سايوز در سفري دو هفته‌اي براي فيلمبرداري فيلمي به نام "چالش" به ايستگاه فضايي بفرستد.

"پيوتر دوبروف" (Pyotr Dubrov) نيز همراه "وندهي" تا ماه مارس ۲۰۲۲ در فضا خواهد ماند. اين دو در ماه آوريل ۲۰۲۱ به فضا رفتند.

"وندهي" مي‌گويد: من اين رکورد را متعلق به خودم نمي‌دانم بلکه آن را متعلق به برنامه فضايي مي‌دانم و انتظار دارم شکستن اين رکورد باعث موفقيت بيشتر برنامه فضايي ما شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar