بيگ بنگ/ تندبادها در کره زمين به کجا مي‌روند؟ «تندبادها» در اقيانوس اطلس گردباد و در اقيانوس آرام طوفان ناميده مي‌شوند. اين نقشه برجسته مسير تمام تندبادهاي اصلي را از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۵ نشان مي‌دهد.

اين نقشه به طور جغرافيايي نشان مي‌دهد که تندبادها معمولا بر روي آب رخ مي‌دهند که منطقي است، زيرا گرماي آبِ در حال تبخير، باعث بيشتر شدن انرژي آنها مي‌شود. همچنين اين نقشه نشان مي‌دهد که تندبادها هرگز از خط استواي زمين عبور نمي‌کنند و به ندرت به آن نزديک مي‌شوند، زيرا اثر کوريوليس در آنجا به صفر مي‌رسد و تندبادها براي چرخش به اثر کوريوليس نياز دارند.

اثر کوريوليس باعث مي‌شود مسيرهاي تندباد از خط استوا منحرف شود. اگرچه روندهاي طولاني مدت همچنان موضوع تحقيق هستند، اما شواهد حاکي از آن است که به طور ميانگين، طوفان‌ها طي ۳۰ سال گذشته در آتلانتيک شمالي قوي‌تر شده‌اند و قدرت آنها همچنان در حال افزايش است.

اثر کوريوليس يک شبه نيرو است که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بيرون از راستاي خط راست، از ديد يک ناظر درون يک دستگاه مرجع چرخان است. تأثيرات اين نيرو را مي‌توان به‌ وضوح در تعيين جهت جريانات جبهه‌هاي آب و هوايي سيارات ديد. اين اثر توسط “گاسپار گوستاو کوريوليس” مهندس و رياضيدان فرانسوي در قرن ۱۹ ميلادي کشف شد.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar