مهر/محققان هشدار مي دهند مواد شيميايي مورداستفاده در رنگ ها و پلاستيک ها مي توانند رشد تومور سينه را تسريع کنند.
 

به نقل از ساينس ديلي، استفاده روزافزون از مواد شيميايي، به ويژه در محيط‌هاي پزشکي، نگراني‌هايي را در مورد اثرات سو آنها بر سلامت انسان ايجاد کرده است.

در حال حاضر، محققان دانشگاه اوکاياما ژاپن دريافته اند که سه ماده شيميايي موسوم به ۱-HCHPK ، MBB و MTMP، فعاليت مشابه استروژن را در موش‌ها ايجاد کرده و رشد تومورهاي سرطان سينه در اين حيوانات افزايش مي‌دهند.

اين مواد شيميايي، مولکول‌هاي واکنشي را در واکنش به اشعه ماورا بنفش آزاد مي‌کنند. با توجه به اين ويژگي‌ها، اين مواد در طيف وسيعي از محصولات از جمله پلاستيک، رنگ، جوهر و چسب استفاده مي‌شوند.

به دليل وجود اين ترکيبات در محلول‌هاي تزريقي موجود در بازار و ارتباط شناخته شده بين فعاليت استروژن و سرطان سينه، بررسي کامل تأثير آنها بر رشد تومور سينه ضروري است.

نتايج مربوط به استفاده از چنين مواد شيميايي در ابزارهاي پزشکي هشدار مي‌دهد و خواستار توسعه سريع جايگزين‌هاي ايمن تر است.

به طور خاص، وجود اين ترکيبات در ابزارهاي باليني، که به طور معمول براي درمان افراد در معرض خطر مانند بيماران سرطاني استفاده مي‌شود، به دغدغه اصلي تبديل شده است.

دکتر «يو ايچي کاوازاکي» و پروفسور «توشياکي سندو» به دنبال درک بهتري از اين تأثيرات بودند. آنها در مطالعه اخير خود بررسي کردند که چگونه قرار گرفتن در معرض ۱-HCHPK ، MBB و MTMP بر رشد تومورهاي سرطان سينه در موش‌ها تأثير مي‌گذارد.

آنها دريافتند که همه اين ترکيبات باعث افزايش سريع‌تر رشد تومورهاي سينه در ۱۳ هفته درمان مي‌شوند.

کاوازاکي در اين باره توضيح مي‌دهد: «يافته هاي ما نشان مي‌دهد که علاوه بر ترويج تکثير سلول‌هاي سرطاني سينه در محيط کشت، اين مواد، رشد تومورهاي سينه در حيوانات زنده را نيز افزايش مي‌دهد که بدان معناست که آنها مي‌توانند به طور بالقوه پيشرفت بيماري را در بيماران مبتلا به سرطان سينه تسريع کنند.»

محققان بر انجام تحقيقات بيشتر در اين زمينه تاکيد دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar