سيناپرس/محققان توصيه مي کنند به دليل کاهش احتمال بروز عوارض جانبي، بهتر است بين تزريق واکسن آنفلوآنزا و کرونا فاصله اي يک تا دو هفته اي بياندازند.

به نقل از prevention ، هر ساله بين ماه هاي شهريور تا اوايل آبان، به دليل احتمال شيوع آنفلوآنزا، برخي افراد به ويژه مبتلايان به ضعف سيستم ايمني، با تزريق اين واکسن خود را در برابر اين بيماري ايمن مي کنند اما امسال با همزماني آن با تزريق واکسن کرونا اين پرسش به ذهن مي رسد که آيا تزريق همزمان اين دو واکسن بي خطر است؟

در اين بازه زماني که بسياري از افراد دوز دوم واکسن کرونا را هم دريافت کرده و عده اي هم به تازگي دوز نخست را تزريق کرده اند، محققان توصيه کرده اند افرادي که قرار است واکسن کرونا را در وهله اول دريافت کنند، بهتر است به دليل همزماني با واکسن آنفلوآنزا را به اواخر مهر يا اوايل آبان موکول کنند.

 زماني که واکسن هاي کرونا براي نخستين بار در دنيا مورد استفاده قرار گرفت، سازمان پيشگيري و کنترل بيماري هاي آمريکا اعلام کرد که بهتر است بين دو واکسن کرونا و آنفلوآنزا حدود 14 روز فاصله باشد.

شايد در ظاهر تزريق اين دو واکسن به طور همزمان مشکلي هم ايجاد نکند اما براي جلوگيري از بروز عوارض جانبي، محققان توصيه کرده اند که اين دو واکسن را در فاصله اي نزديک از هم تزريق نکنيد و دو هفته اي بين آنها فاصله بياندازيد. 

به گزارش سيناپرس، اما پژوهشگران بر اين باورند که تزريق واکسن کرونا همراه با واکسن هاي ديگر بلامانع است. تجربه ديگر واکسن ها نشان مي دهد روشي که بدن از طريق آن ايمني ايجاد کرده و به واکنش سيستم ايمن معروف است، بعد از دريافت واکسن يا عوارض جانبي ناشي از تزريق واکسن تفاوتي در بروز علائم ندارد.
يکي از محققان دانشگاه جانز هاپکينز معتقد است که هيچ محدوديتي در همزماني تزريق دو واکسن وجود ندارد و شما حتي مي توانيد در يک زمان واحد هر دو واکسن کرونا و آنفلوآنزا را تزريق کنيد اما به خاطر داشته باشيد که انجام اين کار ممکن است شما را دچار مشکل کند.

آسيب ديدگي بازو
از شايع ترين عوارضي که بعد از تزريق واکسن ممکن است با آن مواجه شويد، درد در ناحيه بازو و محل تزريق و زخم شدن احتمالي آن است. البته ممکن است تزريق واکسن در ناحيه بازو هيچ درد يا راحتي هم به دنبال نداشته باشد اما براي احتياط بيشتر، پزشکان توصيه مي کنند در هر دو بازو واکسن تزريق نکنيد تا حداقل در صورت احساس درد بتوانيد با دست ديگر کارهايتان را انجام دهيد. 

عوارض بستگي به سابقه قبلي دارد
به گزارش سيناپرس، اگر مي خواهيد واکسن کرونا و آنفلوآنزا را به طور همزمان تزريق کنيد و نگران اين مسئله هستيد که دچار عوارض ناشي از واکسن شويد، بايد دقت داشته باشيد که احتمال بروز عوارض جانبي تا حد زيادي به سابقه واکنش بدني شما در دفعات قبلي تزريق واکسن بستگي دارد. 

به اين معنا که اگر بعد از تزريق واکسن کوويد يا آنفلوآنزا دچار تب شده ايد، اين بار هم به احتمال زياد با تزريق همزمان اين دو واکسن، همين عارضه را تجربه خواهيد کرد و چه بسا ممکن است شدت تب شديدتر هم باشد. در اين بين، احتمال درد بازو و ديگر عوارض جانبي را هم به آن اضافه کنيد. 

با در نظر گرفتن احتمال بروز عوارض جانبي ناشي از همزماني دو واکسن با يکديگر، محققان توصيه مي کنند اگر مي توانيد، بين تزريق اين دو واکسن بين يک تا دو هفته فاصله بياندازيد تا عوارض احتمالي به حداقل برسد. باوجود اين، به ويژه با نزديک شدن به فصل پاييز و شيوع آنفلوآنزا، پزشکان توصيه مي کنند افراد در معرض خطر حتما هر دو واکسن را تزريق کنند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar