ايسنا/ محققان دانشگاه آريزونا در مطالعه اخيرشان از ارتباط ميان قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آرسنيک و احتمال ابتلا به ديابت نوع ۲ خبر داده‌اند.
به نقل از تي ان، محققان آمريکايي در مطالعه اخيرشان موفق به شناسايي مکانيسم بيولوژيکي قرار گرفتن در معرض آرسنيک به طور طولاني مدت و احتمال ابتلا به بيماري‌هايي مانند سرطان و ديابت نوع ۲ شده‌اند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري آمريکا، بيش از ۳۴ ميليون آمريکايي مبتلا به ديابت هستند و تقريباً ۹۰-۹۵ درصد از آنها مبتلا به ديابت نوع ۲ هستند. يکي از عوامل اصلي ابتلا به اين بيماري قرار گرفتن در معرض سموم محيطي به ويژه قرار گرفتن در معرض آرسنيک مزمن است. نتايج مطالعات حاکي از آن است که آرسنيک بر توليد انسولين و حساسيت، سطح قند خون و پروفايل ليپيدها تاثير مي‌گذارد.

از آنجا که آرسنيک يک شبه‌فلز طبيعي است که در خاک يافت مي‌شود، مي‌تواند يکي از مهمترين آلاينده‌هاي آب آشاميدني در سطح جهان باشد. آرسنيک تقريبا در تمام منابع آب زيرزميني در آريزونا به‌ويژه در مناطق روستايي وجود دارد.

محققان در اين مطالعه که به رهبري دکتر "دونا دي ژانگ" (Donna D. Zhang) انجام شد، موفق به کشف مکانيسم بيولوژيکي شدند که طي آن قرار گرفتن در معرض آرسنيک به مقاومت به انسولين و نابردباري گلوکزي منجر مي‌شود.

محققان همچنين تأثير قرار گرفتن در معرض آرسنيک بر فعال شدن فاکتور شبه هسته‌اي ۲ مشتق از اريتروئيد ۲ (NRF۲) را مورد بررسي قرار دادند. NRF۲ يک پروتئين است که نقش مهمي در حفظ هموستات سلولي ايفا مي‌کند. محققان دريافتند که قرار گرفتن در معرض آرسنيک به فعال شدن طولاني مدت و غيرقابل کنترل NRF۲ منجر مي‌شود که اين موضوع  نيز محرک پيشرفت سرطان و مقاومت در برابر درمان ضد سرطان است.

محققان اميدوارند که يافته‌هاي اين مطالعه بتواند به توسعه داروهاي جديدتر منجر شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar