سيناپرس/ اين روزها بازار شايعه و حرف هاي ضد و نقيض پيرامون واکسن کرونا داغ است و گاهي افراد در اين ميان سردرگم مي شوند که کدام حرف درست و کدام غلط است.
دکتر عليرضا ناجي، متخصص ويروس شناسي و رئيس مرکز ويروس شناسي بيمارستان مسيح دانشوري دراين باره گفت: مدتي اين شايعه وجود داشت که مصرف مکمل ها مي تواند باعث بدي حال افراد شود که اصلا اين مساله صحت ندارد يا حتي بي حسي دندان هم تداخلي در فرآيند تزريق واکسن ندارد و بعد از تزريق واکسن همه داروهاي معمول را مي توانند، مصرف کنند. نکته قابل اينجاست که افراد واکسينه شده بايد سعي کنند غذاي مقوي و سرشار از پروتئين مصرف کنند و استراحت لازم را انجام دهند. بهتر است از انجام ورزش ها و فعاليت هاي سنگين خودداري کنند و تنها به ورزش سبک بسنده کنند.
ناجي درباره خطر انعقاد خون در تزريق واکسن آسترازنکا که از سوي مجامع جهاني اعلام شده مي گويد: در افرادي که اين نوع واکسن را تزريق مي کنند، ملاحظات دارويي وجود ندارد،چرا که مکانيسم ايجاد لخته در اين واکسن و تمام واکسن هاي وکتوري، مکانيسمي خودايمني است بنابراين مصرف آسپرين هيچ تأثيري در پيشگيري يا حتي درمان آنها ندارد.
 اما در اين دوران هم جهش هاي جديدي از ويروس حتي ممکن است افراد واکسينه شده را هم درگير کند بنابراين، زدن واکسن دليلي نمي شود تا افراد واکسينه شده ماسک زدن و رعايت فاصله اجتماعي و وارد نشدن در تجمعات را کنار بگذارند.
به گفته اين متخصص ويروس شناسي ، ما اطلاعات دقيقي از مسکن ها و تأثير آنها روي واکسن در اختيار نداريم و اگر افراد بيماري خاصي مانند تب و غيره دارند، تزريق واکسن را به اين افراد توصيه نمي کنيم ،زيرا افرادي که قصد تزريق واکسن کرونا را دارند نبايد هيچ گونه التهاب يا عفونتي در بدن داشته باشند،اما بعضي افراد از پيش از تزريق واکسن و جلوگيري از بروز عوارض اقدام به مصرف استامينوفن و ديگر مسکن ها مي کنند که اصلا توصيه نمي کنيم.
او ادامه مي دهد: افراد بعد از تزريق واکسن در صورت بروز عارضه، داروهاي مربوطه را دريافت مي کنند. در اين ميان، داروهاي مسکني که به نظر مي رسد کم ترين تأثير را روي سيستم ايمني و جلوگيري از واکنش بدن دارد، استامينوفن و ژلوفن است که آن هم تنها در صورت نياز بايد مصرف شود نه براي جلوگيري از بروز عوارض بعد از تزريق واکسن.

رئيس مرکز ويروس شناسي بيمارستان مسيح دانشوري همچنين درباره خانم هاي شيرده مي گويد: اين افراد هيچ گونه ممانعتي درباره تزريق واکسن در اين دوران ندارند و تنها ملاحظات موجود، درباره افرادي است که ممکن است به برخي واکسن ها حساس باشند که توصيه مي کنيم يا واکسن تزريق نکنند يا از واکسن هاي ديگر استفاده کنند.
او ادامه مي دهد: ما اتفاقا در دوران شيردهي به خانم ها توصيه مي کنيم حتما واکسن را تزريق کنند و مزيت هايي هم براي مادر دارد و ايمني ايجاد شده در بدن مادر از طريق شير به نوزاد هم منتقل مي شود و در نتيجه مي تواند براي نوزاد هم مؤثر باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar