ديجياتو/ اخيرا گروهي از محققان دانشگاه ليدز در انگلستان متوجه شدند که در اطراف بسياري از پيش‌سياره‌ها، مولکول‌هاي مورد نياز براي شکل‌گيري حيات وجود دارد. اين کشف جديد در واقع تکه‌اي از پازل بزرگ حيات را براي ما پيدا کرد و قدمي رو به جلو بود تا بتوانيم با اين مفهوم عجيب در کيهان آشنا شويم.
سيارات سنگي مثل زمين وقتي شکل مي‌گيرند که جاذبه يک ستاره ابرهاي گاز و غبار اطراف را به سمت خود مي‌کشد. در گذر زمان، اين ابرها به صفحه‌هايي تبديل مي‌شوند که اصطلاحا ديسک‌هاي پيش‌سياره‌اي نام دارند و در صورتي که جرم کافي پيدا کنند، مي‌توانند به سيارات سنگي تبديل شوند.

اين گروه از محققان توانستند با تلسکوپ ALMA در صحراي آتاکاماي شيلي اين داده‌ها را جمع‌آوري کنند. در اين روش، تلسکوپ آلما امواج ضعيفي که از ابرهاي مولکولي اطراف اين ديسک‌ها ساتع مي‌شدند را شناسايي کرد و توانست تصوير زير را به وجود آورد. به طور کلي، وقتي نوري به جسمي مي‌تابد، آن جسم بخشي از نور را جذب و بخش ديگري را بازتاب مي‌کند. حالا وقتي نوري را به بک مولکول بتابانيم، هر مولکول خاص طول موج خاصي را از خود منتشر مي‌کند که با مطالعه اين نور مي‌توانيم نوع آن مولکول را تشخيص دهيم. يا به عبارتي، هر مولکول، «اثر انگشت»‌ خاص خود را در طيف امواج الکترومغناطيس دارد. اين تلسکوپ از بيش از ۶۰ آنتن استفاده کرد تا بتواند اين داده‌ها را جمع کند.


 منجمان در اين مطالعه خود در پنج ديسک پيش‌سياره‌اي نزديک به زمين، به دنبال سه مولکول حياتي سيانوآستيلن، آستونيتريل و سکلوپروپنيليدن بودند. آن‌ها در کمال تعجب توانستند با اين روش ابرهاي اين مولکول‌ها را در اطراف ديسک‌ها پيدا کنند.
اين نتايج حيات فرازميني را تائيد نمي‌کند، اما نشان مي‌دهد که مولکول‌هاي مورد نياز حيات در اطراف ۸۰ درصد پيش‌سيارات مورد نظر پيدا شده است. علاوه بر اين، ناحيه‌اي که اين مولکول‌ها در آن يافت شده، جايي است که معمولا سيارک‌ها و دنباله‌دارها شکل مي‌گيرد.
فرضيه‌اي وجود دارد که احتمال مي‌دهد حيات روي زمين با برخورد يک يا چند سيارک به آن آغاز شده و وجود چنين شواهدي در ديسک‌هاي ديگر نشان مي‌دهد که احتمالا حيات روي سيارات ديگر نيز طبق همين فرضيه آغاز شود. به علاوه، اين مطالعه نشان داد که مولکول‌هاي مورد نياز براي شکل‌گيري حياتي مثل حيات زميني، موقع تشکيل سيارات وجود دارد و زمينه وجود حيات را تامين مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar