سيناپرس/ يکي از داروهايي که براي کاهش فشار خون در بيماران استفاده مي شود، مي تواند به عنوان درماني براي نوع شايع زوال عقل به کار رود.
 به نقل از ديلي ميل، پيش از اين محققان اعلام کرده بودند که يک داروي فشار خون مي تواند در بهبود وضعيت بيماران مبتلا به زوال عقل مؤثر عمل کند.
 آنها به تازگي دريافتند که يک داروي ديگر به نام «آملوديپين» هم که براي کاهش فشار خون مورد استفاده قرار مي گيرد مي تواند همين اثر را داشته باشد. 
اين دارو قادر است در ابتدا مانع از پيشرفت زوال عقل عروقي شود. زوال عقل عروقي با کاهش جريان خون به مغز ايجاد مي شود که به طور عادي با باريک شدن عروق يا سکته بروز مي کند. حدود 150 هزار نفر در انگليس و 600 هزار نفر در آمريکا از زوال عقل يا همان کاهش حافطه رنج مي برند. 
محققان دانشگاه منچستر اثرات اين داروي فشار خون را روي موش هاي مبتلا به فشار خون بالا و عروق خوني آسيب ديده آزمايش کردند. نتايج به دست آمده حکايت از آن دارد که اين دارو باعث اتساع عروق شده و اکسيژن و موادمغذي بيشتر به مغز موش ها مي رسد. 
 داروي «آملوديپين» ميزان پروتئين موجود در پوشش سلول ها را بازيابي مي کند که باعث افزايش جريان خون در مغز مي شود. چنانچه اين مطالعات موفقيت آميز باشند، اين دارو قادر است به بيماران مبتلا به زوال عقل کمک کند تا از پيشرفت اين بيماري که سبک زندگي آنها را تحت تأثير قرار مي دهد، جلوگيري کنند.
در حال حاضر هيچ درماني براي درمان زوال عقل عروقي يا برگرداندن سلول هاي مغزي از بين رفته که پيش از تشخيص زوال عقل رخ مي دهد، وجود ندارد. پزشکان براي درمان اين بيماران معمولا استاتين ها، آسپرين يا کلوپيدوگرل تجويز مي کنند تا بتوانند عوامل پس زمينه بروز اين بيماري را از بين ببرند. 
اين داروي فشار خون قيمت پاييني دارد که به مبتلايان به فشار خون براي جلوگيري از ايجاد بيماري قلبي، حملات و سکته هاي قلبي داده مي شود. اين دارو با کاهش فشار خون، پمپاژ خون را براي قلب آُسان تر مي کند.
محققان با آزمايش اين دارو روي موش ها دريافتند جريان خون در نواحي فعال تر مغز موش هايي که از اين دارو استفاده کرده بودند، به مراتب بيشتر بود؛ عروق خوني آنها گشادتر شده و اکسيژن و موادمغذي بيشتري براي تأمين قسمت هاي موردنياز مغز تأمين مي شود. 
آنها نشان دادند که استفاده از اين دارو، فعاليت پروتئيني موسوم به Kir2.1 را در مغز کاهش مي دهد. اين پروتئين در سلول هاي پوشاننده عروق خوني وجود داشته و جريان خون را به نواحي فعال مغز افزايش مي دهد. 
داروي «آملوديپين» مقدار پروتئين Kir2.1 را در موش ها بازيابي کرده و از مغز آنها در برابر اثرات مضر فشار خون بالا محافظت مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar