ايسنا/ علائم اختلالات روانپزشکي مخصوصا افسردگي مي‌توانند در ابعاد مختلف عملکرد جنسي افراد مبتلا به HTLV1 بدون پاراپازي اسپاستيک تاثير منفي بگذارند.

محققان دانشگاه علوم پزشکي مشهد در تحقيقي باعنوان "بررسي فراواني اختلال عملکرد جنسي در مبتلايان به HTLV-1 بدون پاراپارزي اسپاستيک و ارتباط آن با اختلالات روانپزشکي" مطرح کردند: وجود هم زمان اختلال در کارکرد جنسي و يک اختلال روانپزشکي در فرد، مي‌تواند به طور قابل ملاحظه اي باعث کاهش رضايت مندي در روابط زناشويي شود. اين موضوع به دليل افزايش بار رواني، منجر به تشديد علايم اوليه نيز خواهد شد. 

شناسايي اين بيماران و برنامه ريزي جهت درمانشان مي تواند به طور چشمگيري در ايجاد احساس خوب بودن و خود کارآمدي، افزايش اعتماد به نفس و بهبود فزاينده کيفيت زندگي بيماران، تاثير گذار باشد. افزايش کيفيت زندگي و خلق، به حاملين ويروس انگيزه بالاتري براي مراقبت از خود و ديگران در روابط اجتماعي و خصوصي تر خود  مي دهد، که در نهايت باعث افزايش ميزان سلامتي جامعه نيز خواهد شد.

از نظر ارتباط با علائم اختلالات روانپزشکي، در مردان ارتباط معني دار نبود. در زنان نتايج نشان مي دهد که بُعد افسردگي در تمام ابعاد عملکرد جنسي زنان و بعد حساسيت بين فردي در اکثر ابعاد عملکرد جنسي زنان به طور واضحي در اختلال ابعاد مختلف عملکرد جنسي تاثير دارند. در تمام ابعاد عملکرد جنسي زنان به جز بعد درد جنسي، شيوع احساس درجاتي از مشکلات رواني و درماندگي در زنان با عملکرد جنسي ضعيف به طور معني داري بالاتر است. اما به طور کلي وجود علائم اختلالات روانپزشکي در هيچکدام از ابعاد در دو گروه با اختلال عملکرد جنسي ضعيف و بدون مشکل تفاوت آماري معني داري نداشت. که اين مي تواند به معني اين باشد که علائم اختلالات روانپزشکي مخصوصا افسردگي مي توانند در ابعاد مختلف عملکرد جنسي افراد مبتلا به HTLV1 بدون پاراپازي اسپاستيک تاثير منفي بگذارند، اما لزوما بر تمام عملکرد جنسي فرد تاثيري نداشته باشند.

بر اساس اين پژوهش که در پايگاه نتايج پژوهش هاي سلامت منتشر شده، پيشنهاد مي شود تدابيري در رابطه با مشاوره هاي روانشناختي در کلينيک هاي مربوط  جهت پيشگيري، ارزيابي‌هاي دوره‌اي و درمان اختلال عملکرد جنسي و علائم اختلالات روانپزشکي همراه انجام شود. همچنين از آن جا که عوامل پيش التهابي و بار ويروسي در بيماري هاي ويرال مي تواند با ناهنجاري هاي روانپزشکي ارتباط داشته باشد، پيشنهاد مي شود مطالعات آتي به بررسي رابطه احتمالي بار ويروس در بدن و تاثير آن بر اختلال عملکرد جنسي و ناهنجاري هاي روانپزشکي بپردازد. در نهايت اينکه، از آنجا که مي توان با درمان اختلال عملکرد جنسي کيفيت زندگي و ارائه خدمات پزشکي و بهره برداري بيماران از آن را ارتقا داد ، ارزيابي هاي عملکرد جنسي و روانشناختي به عنوان جزيي از پروتکل هاي مداخله اي در درمان بيمار توصيه مي شود.

اين پژوهش از سوي مائده کامراني و نرگس نيازي راد به انجام رسيده است.

HTLV-1 مخفف عبارت انگليسي "Human T-cell lymphotropic virus type1" به‌معناي «نوع يک ويروس لنفوتروپيک سلول تي انساني» است. اين نامگذاري به اين دليل انجام شده است که اين ويروس سلول‌هاي لنفوسيت نوع تي انسان را آلوده مي‌کند. اگرچه HTLV-1 هم‌خانواده HIV – ويروس ايدز– است و راه‌هاي انتقال هر دو ويروس يکسان است ولي اين دو هيچ ارتباطي با يکديگر ندارند. در واقع HTLV-1 بسيار کم‌خطرتر از HIV است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar