ايرنا/ به گزارش از خبرگزاري يونايتدپرس، شرکت فضايي اسپيس ايکس ساعت ۱۹ و ۶ دقيقه  بعدازظهر امروز به وقت منطقه زماني شرقي براي بازگشت فضاپيماي اين ماموريت برنامه ريزي کرده اما مکان دقيق آن را اعلام نکرده است. اين موضوع بستگي به آب و هوا و ارتفاع موج در خليج مکزيک و اقيانوس اطلس دارد.

جارد ايساکمن ميلياردر و فرمانده اين ماموريت در يک پخش زنده بعدازظهر جمعه گفت: ما هر ۹۰ دقيقه يک بار جهان را مي بينيم، به همين سرعت در حال گردش هستيم و اين موضوع بسيار باورنکردني است.

وي افزود: خدمه در اين ماموريت سعي کردند نماي زنده را از گنبد فضاپيماي «کرو دراگون اسپيس ايکس» نشان دهند،  يک پنجره گنبدي بزرگ که منظره اي از زمين و فضا را ارايه مي دهد.  

فضاپيماي اولين ماموريت مداري خصوصي اسپيس ايکس امروز به زمين بازمي‌گردد

به گفته مقامات اين مأموريت، خدمه آزمايش هاي علمي انجام دادند، از زمين عکس گرفتند و با تام کروز بازيگرآمريکايي سينما و کودکان مبتلا به سرطان صحبت کردند. آنها کارهاي سرگرم کننده زيادي انجام دادند؛ غذا خورد، کارهاي خانه را انجام دادند و از پنجره به جهان نگاه کردند.

مسوولان اين مأموريت تصريح کردند: تجربيات خود را از ماموريت به اشتراک گذاشتند.

جيم بريدنستاين مدير سابق ناسا در ماه مه ۲۰۲۰ توييت کرد که ناسا با اين بازيگر کار مي کند.

شرکت فضايي اسپيس ايکس روز ۱۵ سپتامبر (چهارشنبه ۲۴ شهريور) ماموريت Inspiration۴ را انجام داد و طي آن چهار شهروند غيرنظامي را به مدار زمين فرستاد.  چهار خدمه ماموريت Inspiration۴ از مجموعه پرتاب ۳۹ پايگاه فضايي کندي ناسا در فلوريدا به مدار زمين سفر کردند.

اسپيس‌ايکس کپسول فضايي دراگون را بر روي موشک فالکون ۹ در روز ۱۵ سپتامبر از پايگاه فضايي کندي در فلوريدا به فضا ارسال کرد. کپسول دراگون تنها سه روز در فضا خواهد ماند و هر ۹۰ دقيقه يک دور در مدار خواهد چرخيد. اين کپسول با سرعت ۱۷ هزار مايل بر ساعت(۲۷ هزار کيلومتر بر ساعت) حرکت مي کند. برخلاف سفرهاي فضايي جف بزوس و ريچارد برانسون، فضاپيماي شرکت اسپيس‌ ايکس به مدار زمين رفته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar