مجله ایلیاد/بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که نتایج آن‌را مجله‌ی Gut منتشر کرده است، داشتن رژیم غذایی بر پایه‌ی سبزیجات خطر ابتلا به کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد و کسانی که این نوع رژیم غذایی را رعایت می‌کنند، در صورت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ علائم خفیف‌تری از بیماری را تجربه می‌کنند.

تیمی از دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست با همکاری دانشمندان کینگ کالج لندن داده‌های مربوط به حدود ۶۰۰ هزار بریتانیایی و آمریکایی را به‌وسیله‌ی یک برنامه‌ی کامپیوتری جمع‌آوری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌اند.

دانشمندان به هر فرد بر اساس رژیم غذایی مصرفی امتیاز خاصی را اختصاص دادند و خطر ابتلای افراد به کرونا و همچنین شدت علائم آن‌ها در اثر ابتلا به کرونا را بررسی کردند. این بررسی‌ها نشان داده‌اند که اگر فرد دارای رژیم غذایی سالم‌تری باشد تا ۹ درصد احتمال ابتلای وی به کرونا کمتر می‌شود و تا ۴۱ درصد احتمال داشتن علائم شدید کرونا در وی کاهش می‌یابد.

اولین بار نیست که اهمیت غذاهای سالم‌تر برای سلامت انسان مشخص می‌شود، ولی برای اولین بار است که دانشمندان درمی‌یابند که رژیم غذایی در زمینه‌ی ابتلای انسان به ویروس و نحوه‌ی فعالیت ویروس در بدن نیز موثر است. با این یافته، دانشمندان پیشنهاد داده‌‌اند که مقامات کشورها باید در مورد رژیم غذایی جوامع خود دقت نظر بیشتری داشته باشند.

البته دانشمندان بر روی استمرار واکسیناسیون و همچنین پوشیدن ماسک در مکان‌های شلوغ و سربسته تاکید ویژه دارند، ولی با این حال اکنون با اطمینان بیشتری به مردم توصیه می‌کنند که برای کاهش خطر ابتلای شدید به کووید-۱۹ باید رژیم غذایی مناسب‌تری برای خود در نظر بگیرند.

اگر مقامات رسمی کشورهای مختلف دنیا این موارد را در سلامت جامعه‌ی خود در نظر نگیرند، ممکن است پیشرفت‌های اقتصادی دهه‌های اخیر خود را از دست بدهند.

در این مطالعه‌ی جدید دانشمندان علاوه بر رژیم غذایی و سلامت، اثر فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی را نیز بر روی ابتلا به کووید-۱۹ مورد بررسی قرار داده‌اند. فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی رابطه‌ی پیچیده و خاصی با احتمال ابتلا به کووید-۱۹ دارند، ولی نتیجه‌ی بررسی‌ها اینگونه نشان داده است که نداشتن شرایط مناسب اقتصادی و اجتماعی می‌تواند خطر ابتلا به کووید-۱۹ را افزایش دهد. در واقع مناسب نبودن این فاکتورها در کنار نداشتن رژیم غذایی مناسب با یکدیگر به صورت هم‌افزا عمل می‌کنند و خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی را به شدت افزایش می‌دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar