آخرین خبر/امروز روز اعتدال یا هموگان فصلی در سیاره‌ی زمین است، زمانی از سال که بلندی روز و شب تقریبا برابر می‌شود.
در هموگان، خط سایه‌مرز زمین -خطی که روز را از شب جدا می‌سازد- عمودی شده و قطب‌های شمال و جنوب را به هم می‌پیوندد.
ویدیوی زمان‌گریزِ ۱۲ ثانیه‌ای که اینجا می‌بینید جابجایی همین خط را روی سطح کره‌ی زمین و در درازنای یک سال نشان می‌دهد. ماهواره‌ی هواشناسی مِتئوسَت (Meteosat) که در یک مدار زمین-همزمان جای دارد، این تصاویر فروسرخ را هر روز سر یک ساعت به وقت محلی می‌گرفت.
ویدیو از هموگان پاییزی سپتامبر ۲۰۱۰ (مهرماه ۱۳۸۹) آغاز می‌شود، زمانی که خط سایه‌مرز عمودی است. همچنان که زمین به گرد خورشید می‌چرخد، خط سایه‌مرز هم کج و کج‌تر می‌شود به گونه‌ای که روشنایی روزانه‌ی نیمکره‌ی شمالی کم و کمتر می‌شود و همین باعث فرا رسیدن زمستان در این نیمکره می‌گردد.
در نیمه‌ی ویدیو، هموگان بهاری مارس ۲۰۱۱ (نوروز ۱۳۹۰) از راه می‌رسد. خط سایه‌مرز دوباره عمودی می‌شود و در پی آن، دوباره کج می‌شود ولی این بار در جهت وارونه.
این باعث می‌شود روشنایی روزانه‌ی نیمکره ‌ جنوبی کم و کمتر شود و زمستان در آن فرا برسد، در حالی که این روند در نیمکره‌ی شمالی وارونه است و روشنی فزاینده‌ی روزانه باعث نزدیک شدن تابستان می‌شود.
در پایان این ویدیوی یک ساله دوباره هموگان پاییزی سپتامبر فرا می‌رسد و سیاره‌ی زمین یکی دیگر از میلیاردها سفرش به گرد خورشید را به پایان می‌برد، سفری که میلیاردها بار دیگر هم بدون هیچ درنگی انجام خواهد شد.

توضیح عکس اول: ۴ عکس از عکس هایی که ماهواره‌ی متئوست گرفته


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar