یورو نیوز/ ریاضیدانان در کانادا دریافته‌اند که نحوه فراگیر شدن موسیقی و میزان اقبال به یک قطعه آهنگ، شباهت بسیاری به مدل سرایت بیماری‌های همه‌گیر در جوامع دارد.
محبوب شدن یک قطعه موسیقی بین مردم هرچند به نظر می‌رسد در درجه نخست به سلیقه موسیقایی افراد بستگی داشته باشد، با این حال ریاضیدانان در دانشگاه اونتاریوی کانادا می‌گویند افراد می‌توانند ذوق خود را به دیگران منتقل کنند.
تیم پژوهشگران برای تحقیق روی این قضیه بر هزار آهنگ برتر دانلود شده در بریتانیا در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ تمرکز کردند که در پایگاه داده سرویس پخش موسیقی میکس‌رادیو موجود بود.
محققان قصد داشتند بفهمند آیا مدل‌سازی ریاضی شیوع بیماری‌های همه‌گیر در جوامع، که به نام مدل «سر» (Sir) معروف است، با روند دانلود آهنگ‌ها در طول زمان مطابقت دارد یا نه؟ یافته‌های آنان نشان داد همان نمودارها و مدلی که شیوع بیماری در میان جمعیت را نشان می‌دهند، می‌توانند روند دانلود و گسترش پخش آهنگ‌ها در میان مردم را هم توضیح دهند.
دورا روساتی، محقق ریاضیات و آمار در دانشگاه مک مستر انتاریو، می‌گوید: «این بدین معنی است که آنچه باعث گسترش بیماری می‌شود، احتمالا باعث گسترش آهنگ‌ها در بین مردم نیز می‌شود. در واقع هر دوی موسیقی و بیمارهای عفونی به ارتباطات اجتماعی وابسته هستند تا بتوانند بین مردم گسترش یابند.»
تیم محققان برای آزمایش خود شاخصی با عنوان «عدد بازتوزیع» (R0) را درنظر گرفتند. این شاخص توانایی گسترش بیماری را (با فرض مصونیت صفر جمعیت و عدم واکسینه بودن آنان) برای ژانرهای مختلف موسیقی بازسازی و محاسبه می‌کند.
اگرچه میزان شیوع در ژانرها مختلف بود، با این حال پژوهشگران دریافتند موسیقی دنس و متال با کسب نمره‌های ۲.۸ و ۳.۷ کمترین رتبه انتقال را دارند. موسیقی پاپ بیشتر در بین مردم پخش می‌شود، در حالی که نرخ گسترش ژانرهایی مانند راک و هیپ‌هاپ بالاتر است. در صدر همه آن‌ها اما ژانر موسیقی الکترونیکا قرار داشت که شکلی از موسیقی الکترونیکی است و در شاخص آزمایش شده نمره ۳۴۳۰ را کسب کرد. این نمره برای موسیقی الکترونیک تقریبا ۱۹۰ برابر نرخ انتقال بیماری سرخ است که نمره آن حدود ۱۸ برآورد می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar