مهر/ به نقل از نیواطلس، از این پس می‌توان از دوربین‌های تلفن‌های همراه برای شناسایی موجودات کوچک آبزی و آلاینده‌های موجود در آب استفاده کرد.

محققان دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور ابزاری طراحی کرده‌اند که تجزیه و تحلیل نمونه‌های آب به دست آمده از دریاچه‌ها و رودخانه‌ها را در عرض چند دقیقه با استفاده از دوربین گوشی‌های هوشمند ممکن می‌کند.

برای این کار از دوربین گوشی به منظور شناسایی ارگانیسم‌های تک سلولی به نام پارامسیا استفاده می‌شود که به وفور در آب‌های سراسر جهان وجود دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سرعت حرکت این ارگانیسم در آب با افزایش غلظت آلاینده‌های مختلف مانند فلزات سنگین و آنتی‌بیوتیک‌ها چقدر کاهش می‌یابد. در مقابل اگر آب تمیزتر باشد سرعت حرکت پارامسیا بیشتر می‌شود.

برای بررسی این موضوع یک میکروسکوپ کوچک مجهز به الگوریتم‌های سرعت سنج، به دوربین گوشی‌های هوشمند متصل می‌شود. بررسی انجام شده با استفاده از این ابزار نشان داد بدین شیوه با دقت می‌توان مقدار آلودگی آب را بر مبنای سرعت حرکت ارگانیسم مذکور تعیین کرد. به عنوان مثال، وجود فلزات سنگین باعث می‌شود سرعت این ماده به نصف حالت عادی کاهش یابد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar