آریا/ یک شرکت فرانسوی دستگاهی الکترونیک ساخته است که به نابینایان کمک می‌کند موانع سر راه خود را شناسایی کنند و اطلاعات لازم را برای تغییر مسیر خود به آن‌ها می‌دهد.

به نقل از تلویزیون رویترز از پاریس، یک شرکت فرانسوی دستگاهی الکترونیک ساخته است که به نابینایان کمک می‌کند موانع سر راه خود را شناسایی کنند و اطلاعات لازم را برای تغییر مسیر خود به آن‌ها می‌دهد.
لورانس ژَمه زن فرانسوی که از زمان تولد نابینا بوده است، سال‌ها برای حرکت خود از عصای سفید (معمولی) استفاده کرده است. این عصا به او اجازه می‌دهد موانع را در سطح زمین تشخیص دهد، اما این عصا مانع برخورد وی با اشیائی که بالاتر از سطح زمین هستند نمی‌شود، مانند به عنوان مثال درِ باز یک کامیون. ژمه گفت: «برای من غیر عادی نیست که با پیشانی خونی به خانه برگردم».
این دستگاه جدید که بر قسمت بالای عصای سفید قرار می‌گیرد و اطلاعات را از طریق هدفون به فرد نابینا می‌دهد، این خلاء را پر می‌کند.
ژمه درباره تجربه اش در استفاده از این دستگاه گفت: «من خیلی کمتر با اشیا برخورد می‌کنم، در نتیجه استرس کمتری دارم».
به گفته فرانسوا بیرو یکی از مؤسسان شرکت گوسنس (Gosense) که این دستگاه را ساخته است، چالش بزرگ، ندادن اطلاعات بیش از حد به کاربر بود.
تا کنون حدود 400 نفر در فرانسه و تعدادی نیز در سوئیس، آلمان، بلژیک و ایتالیا از این دستگاه استفاده می‌کنند.
قیمت این دستگاه دو هزار یورو (دو هزار و 348 دلار) است، البته افراد واجد شرایط در فرانسه بخش اعظم هزینه این دستگاه را از سازمان‌های دولتی دریافت می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar