مجله ایلیاد/شرکت آمریکایی-اسپانیایی «اسکای‌دولر»، هواپیمایی را در حال ساخت دارد که می‌تواند بدون خلبان ماه‌ها پرواز کند. این وسیله می‌تواند هم استفاده‌های تجاری داشته باشد و هم استفاده‌های نظامی.

طول مجموع بال‌های هواپیمای اسکای‌دولر حدود ۷۲ متر است و مساحت آن‌ها ۲۷۰ متر مریع است که سلول‌های خورشیدی با توان مجموع ۲ کیلووات روی آن‌ها جاسازی شده است. از آنجا که قابلیت جایگذاری تجهیزات متنوعی روی این هواپیما وجود دارد، می‌توان از آن برای کاربردهای ارتباطی، پایش‌های زمین‌شناسی، جمع‌آوری اطلاعات، پیش‌بینی آب و هوا، عملیات اضطراری و پایش محیطی استفاده کرد.

این هواپیما در حال گذراندن آزمایش‌های میانی خود همراه با خلبان است. شرکت سازنده‌ اعلام کرده است که پرواز این هواپیما در آوریل سال ۲۰۲۱ رکورد رسیدن به بیشترین ارتفاع را شکسته است و توانسته تا ارتفاع ۴،۸۷۵ متری با انرژی خورشیدی پرواز کند.

هدف نهایی شرکت این است که بتواند هواپیمایی بسازد که بدون خلبان ۹۰ روز پرواز کند. شرکت امیدوار است بتواند به هدف خود تا اواسط سال ۲۰۲۲ برسد. اسکای‌دولر قرارداد ۵ میلیون دلاری با نیروی دریایی آمریکا بسته است تا بتواند قابلیت‌های هواپیمای خود را به اثبات برساند.
 
با این قرارداد تلاش‌ها برای تولید هواپیمایی با تولید کربن صفر قوت خواهد گرفت و در ادامه‌ی آن نیز تکنولوژی‌هایی پا به عرصه خواهند گذاشت که برای امنیت ملی آمریکا اهمیت بالایی دارند. این شرکت قبل از نیرو دریایی، سرمایه‌گذاری خوبی نیز از شرکت لئوناردو در ایتالیا جذب کرده بود.

اسکای‌دولر این هواپیمای جدید را بر پایه‌ی هواپیمای با سرنشین «Solar Impulse» که سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ساخته شده بود، بنا نهاده است. هواپیمای قبلی توانسته بود به کمک انرژی خورشیدی ۷،۲۱۲ کیلومتر را در مدت ۱۱۷ ساعت بدون توقف طی کند. اسکای‌دولر با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارهای هواپیمای قبلی داشته، توانسته است به رویای پرواز بی‌وقفه و بدون خلبان جامه عمل بپوشاند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar