مجله ایلیاد/ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، توانسته‌اند تصویر خارق‌العاده‌ای از سیستم «Arp 195» تهیه کنند. این سیستم در حقیقت از سه کهکشان ادغام شده در یکدیگر، تشکیل شده است.

سیستم Arp 195 در فاصله‌ی تقریبی ۷۶۳ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی لینکس قرار دارد. این سیستم جزء کهکشان‌های عجیب و غریب جهان محسوب می‌شود که نام آن در کاتالوگ تهیه شده به این منظور آورده شده است. نام‌های دیگر این سیستم عبارت‌اند از «UGC 04653» و «LEDA 24981» و حاوی اجزای مربوط به سه کهکشان مجزا است.

زمان‌های رصد توسط تلسکوپ هابل از اهمیت بالایی برخوردار است و ستاره‌شناسان نمی‌گذارند هیچ لحظه‌ای از عمر کاری این تلسکوپ هدر برود. در حال حاضر زمان‌بندی رصدهایی که هابل انجام می‌دهد، توسط یک الگوریتم کامپیوتری کنترل و محاسبه می‌شود.
 
این الگوریتم اجازه می‌دهد تا تلسکوپ در بین رصدهای اصلی که انجام می‌دهد، تصاویر متفرقه‌ای نیز از فضای در دسترس خود تهیه کند. تصویری که در آن کهکشان سه گانه مشاهده شده است، یکی از همین نوع تصاویر است. اینگونه تصاویر در اغلب موارد منجر به تولید مناظر خارق‌العاده‌ای از فضا شده است.

هابل در رصدهایی که انجام داده است، هدف‌هایی را برای تلسکوپ‌های پیشرفته‌تری مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز معین می‌کند.

در تهیه‌ی تصویری که تلسکوپ هابل از سیستم Arp 195 گرفته است، از دوربین پیشرفته‌ی «ACS» و همچنین سیستم دیجیتال «SDSS» نصب شده بر روی هابل استفاده شده است. چهار فیلتر نوری نیز برای تهیه‌ی تصویر نهایی به کار گرفته شده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar