باشگاه خبرنگاران/ متخصصان کشور با تکیه بر دانش داخلی موفق به تولید دستگاهی شده اند، که می تواند آزمایش خون را به آسانی  انجام دهد.

این دستگاه برای تشخیص سریع مواردی، چون کم خونی، تالاسمی و غلظت خون کاربرد دارد و نیاز به خون گیری وریدی ندارد. این مسئله باعث سادگی و افزایش سرعت تست برای بیماران به ویژه کودکان، سالمندان، بیماران دیالیزی و زنان باردار می‌شود. همچنین گاهی امکان خونگیری وریدی وجود ندارد برای مثال رگ‌ها در دسترس نیستند مانند بیماران مسن، بیماران چاق یا قربانیان سوختگی که این محصول ایران‌ساخت به راحتی قابل استفاده است و با یک قطره خون از نوک انگشت بیمار مشکل را رفع می‌کند.

این محصول ایران ساخت می‌تواند به عنوان یک دستگاه پرتابل در آمبولانس، اورژانس و مراکز انتقال خون کاربرد داشته باشد و در کمتر از ۱۰ ثانیه با آن هموگلوبین و هماتوکریت خون را اندازه گرفت.

آزمایش خون را همه حتی به تعداد کم هم انجام می‌دهیم. یکی از موضوعات مهم در ساخت نیز گسترش کاربرد آن به تست‌های پرتکرار است. هموگلوبین و هماتوکریت بخشی از یک آزمایش خون معمولی و شمارش کامل سلول‌های خونی هستند.

متخصصان کشور از تلفیق فناوری زیستی و اطلاعات برای ساخت دستگاه اندازه‌گیری هموگلوبین و هماتوکریت خون استفاده کردند. پس همگرایی فناوری باز هم باعث دستاوردی در حوزه سلامت و کمک به بیماران شد.

از آن جا که گلبول‌های قرمز مهم‌ترین سلول‌های خونی هستند و در سلامت انسان نقش اساسی دارند؛ اندازه گیری آن‌ها پارامتری مهم در آزمایش‌های خونی است. هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می‌کند و دی اکسید کربن را از بافت‌ها به ریه انتقال می‌دهد. اندازه گیری آن نیز به طور کلی تعداد گلبول‌های قرمز خون را نمایش می‌دهد. با اندازه گیری هماتوکریت نیز درصد گلبول‌های قرمز در کل حجم خون مشخص می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar