مجله ایلیاد/ در استان هنان چین، نمونه‌هایی مربوط به عصر کرتاسه کشف شده است که یکی از جدیدترین فسیل‌های شناخته شده‌ی تخم لاک‌پشت است و حاوی نشانه‌های وجود جنین درون آن است.
تخم لاک‌پشت فسیل شده مربوط به عصر مزوزوئیک به وفور با گوناگونی مختلف تا کنون کشف شده است. در چین تا کنون تعداد کمی فسیل تخم لاک‌پشت پیدا شده است که همه‌ی آن‌ها مربوط به یک خانواده از لاک‌پشت‌ها بوده است.
جنین فسیل شده‌ی لاک‌پشت از تخم آن کمیاب‌تر است، ولی اگر چنین چیزی کشف شود اهمیت زیادی دارد؛ زیرا به کمک آن می‌توان دریافت که تخم مربوط به کدام نوع از لاک‌پشت‌ها است. این فسیل جدید که در چین کشف شده است، حاوی جنین است و برای اولین بار دانشمندان به کمک آن جزئیات زیادی از لاک‌پشت را درون آن پیدا کرده‌اند.
در این مطالعه‌ی جدید، دیرین‌شناسان جزئیات کامل یک تخم لاک‌پشت ضخیم مربوط به ۹۴ تا ۷۰ میلیون سال پیش را ارائه کرده‌اند.
تخم مورد بررسی کروی نامنظم و بزرگ بوده و قطر آن از یک طرف ۵.۴ و از طرف دیگر ۵.۹ سانتی‌متر بوده است. این تخم یکی از بزرگ‌ترین و ضخیم‌ترین تخم‌های لاک‌پشت کشف شده مربوط به عصر مزوزوئیک است. هر چند این تخم به نسبت خوب حفظ شده است، ولی باز هم بخش‌هایی از پوسته‌ی آن شکسته شده است و بخش زیادی از پوست تخم از بین رفته است. در اثر از بین رفتن بخشی از پوست تخم، بخشی از استخوان جنین لال‌پشت درون آن نیز در معرض هوای بیرون قرار گرفته است.
محققین برای اینکه بدون خراب کردن تخم، اطلاعات ریخت‌شناسی جنین را کشف کنند از سی‌تی‌اسکن و تکنولوژی بازسازی سه بعدی استفاده کرده‌اند. بر همین اساس آن‌ها توانسته‌اند مشخصات ریخت‌شناسی جنین را کشف کنند و نشان دهند که این لاک‌پشت به چه گونه‌ای تعلق داشته است. آن‌ها نشان داده‌اند که این لاک‌پشت از گونه‌های منقرض شده‌ی لاک‌پشت‌ها است.
خانواده‌ای که این تخم به آن‌ها تعلق داشته است هم به گونه‌ای از لاک‌پشت‌های خشکی نزدیکی داشته‌اند و هم به گونه‌ای از لاک‌پشت‌های دریا. هر چند این دو نوع لاک‌پشت دارای محیط زیست‌های متفاوتی هستند، ولی با این حال خصوصیات مشترک زیادی دارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar