تسنیم/ رئیس جهاد دانشگاهی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی از تولید و تکثیر پایه‌های رویشی گلابی و گیلاس به‌صورت گسترده و تجاری از طریق فناوری کشت بافت در سازمان جهاد دانشگاهی تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر تیم تحقیقاتی ما در مرکز کشت بافت سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بهینه‌سازی انواع محیط‌های کشت، موفق به تولید و تکثیر پایه‌های رویشی متفاوت شده است.

"دکتر اصغر کهندل" رئیس جهاد دانشگاهی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی گفت: در حال‌ حاضر تیم تحقیق و توسعه مرکز با استفاده از امکانات مناسب موجود در مرکز از قبیل آزمایشگاه مجهزکشت بافت، گلخانه‌های سازگاری و مزرعه که شامل زنجیره کامل تجاری‌سازی است، به‌دنبال بهینه‌سازی محیط‌های کشت مناسب برای تجاری‌سازی پایه رویشی GN و GF بادام، گیاهان زینتی و آپارتمانی، ارقام تجاری و گران‌قیمت انگور، در کنار بلوبری و رزبری است.

وی با بیان اینکه محصولات تولیدی به روش کشت بافت علاوه بر اصالت، به‌علت رشد و تکثیر در محیط کاملاً کنترل شده، کمیت و کیفیت بسیار خوبی دارند، تصریح کرد: این گیاهان در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفته است و شرکت‌های بسیاری در دنیا آن‌ها را تولید می‌کنند و خوشبختانه با ورود این فناوری به ایران، تحول بسیار خوبی در تولید گیاهان با کیفیت در حال رخ دادن است.

کیفیت پایین محصولات گیاهی تولیدی به روش‌های سنتی به‌علت داشتن باکتری و ویروس

کهندل ادامه داد: تولید گیاهان عاری از باکتری و ویروس تنها از طریق کشت بافت امکان‌پذیر بوده و این بدین معناست که محصولات تولیدی به روش‌های سنتی به‌علت داشتن باکتری و ویروس تا حد بسیار زیادی از کمیت و کیفیت پایین‌تری نسبت به روش کشت بافت برخوردار هستند.

وی گفت: در حال حاضر و در اغلب موارد باغداران ما مجبور به استفاده از نهال‌های بی‌کیفیت و نامطلوب می‌شوند که پس از سال‌ها مراقبت و نگهداری برای پرورش گیاهان، متاسفانه محصول باکیفیت برداشت نمی‌کنند و بازده اقتصادی مناسب و درخور زحمت خود را دریافت نمی‌کنند. نتیجه این اتفاق پیدایش تنوع ژنتیکی بالای گیاهان در روش‌های سنتی است که در نهایت از عملکرد و کمیت محصولات تولید شده می‌کاهد اما در صورت استفاده از نهال‌های تولیدشده به روش کشت بافت، می‌توانند از کیفیت و کمیت محصول باغی خود مطمئن باشند.  

استفاده از فناوری کشت بافت برای تکثیر پایه‌های رویشی درختان، گیاهان زینتی و آپارتمانی

کهندل با بیان این‌که تاکنون از فناوری کشت بافت برای تکثیر پایه‌های رویشی درختان، گیاهان زینتی، آپارتمانی، داروئی و دیگر  گیاهان در معرض انقراض در جهت حفظ ذخایر ارزشمند ملی استفاده شده است، گفت: از مزیت‌های این روش می‌توان به کاهش زمان تکثیر گیاهان و امکان تکثیر گیاهان در هر فصلی از سال اشاره کرد.

وی ادامه داد: تولید گیاهان عاری از باکتری و ویروس، تولید انبوه گیاهان، امکان کشت گیاهانی که از طریق بذر قابلیت تکثیر ندارند مانند موز و در نهایت استفاده از این روش برای تولید گیاهان تراریخت، تولید متابولیت‌های ثانویه و استفاده در جهت حفظ و ازدیاد گیاهان در حال انقراض از دیگر مزیت‌های این روش است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar