مجله ایلیاد/ بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است، محققین نشان داده‌اند که اقیانوس‌های در حال گرم شدن، باعث کاهش درخشندگی زمین می‌شوند. محققین طی دهه‌های متمادی درخشندگی زمین را اندازه‌گیری کرده‌اند و به این ترتیب توانسته‌اند کاهش نورهای برگشتی توسط زمین را متوجه شوند. آن‌ها دریافته‌اند که طی دو دهه‌ی اخیر، نور رسیده از زمین به ماه کاهش داشته است.

در واقع اندازه‌گیری‌های محققین نشان داده است که نور منعکس شده از زمین بر واحد متر مربع نسبت به ۲۰ سال پیش، نیم وات بر مترمربع کاهش پیدا کرده است. داده‌های مربوط به این اندازه‌گیری‌ها در مجله‌ی AGU journal Geophysical Research Letters منتشر شده است و نشان می‌دهد که اکثر این کاهش در سه سال اخیر رخ داده است.

داده‌ها نشان داده است که تا کنون ۰.۵ درصد کاهش در درخشندگی زمین رخ داده است. زمین به صورت معمول ۳۰ درصد از نور خورشید برخوردی به خود را منعکس می‌کند. داده‌های بیست سال گذشته نشان می‌دهد که تا سه سال پیش میزان درخشندگی زمین ثابت بوده است و از سه سال پیش تا کنون درخشندگی زمین رو به کاهش گذاشته است.

نور خورشید رسیده به زمین تحت تاثیر دو عامل است؛ درخشندگی خورشید و ضریب انعکاس زمین. تغییراتی که در درخشندگی زمین مشاهده می‌شود، با تغییرات دوره‌ای درخشندگی خورشید همخوانی ندارد؛ بنابراین دلیل تغییر درخشندگی زمین به ضریب انعکاس زمین برمی‌گردد که این ضریب نیز به چیزی روی زمین ارتباط دارد.

محققین دریافته‌اند که طی سال‌های اخیر ابرهای روشن نزدیک به زمین در مناطق شرقی اقیانوس آرام کاهش داشته‌اند. بررسی‌ها نشان داده است که در همین مناطق دمای سطح نیز در اثر تغییرات اقلیمی افزایش داشته است.

کاهش درخشندگی زمین را می‌توان از نظر انرژی خورشیدی جذب شده توسط اکوسیستم زمین نیز مورد بررسی قرار داد. افزایش میزان جذب انرژی خورشیدی توسط اتمسفر و اقیانوس‌های زمین در گرمایش جهانی اثر بسزایی دارد.

در گذشته برخی از دانشمندان امیدوار بودند که زمین گرم‌تر باعث ایجاد ابرهای بیشتر و در نتیجه درخشندگی بیشتر زمین شود. آن‌ها اعتقاد داشتند که درخشندگی بیشتر باعث خارج شدن گرما از زمین ‌شود و به این ترتیب گرمایش زمین تعدیل ‌شود. با این حال، نتایج این مطالعه‌ی جدید نشان داده است که این امید نیز سرابی بیش نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar