ایسنا/واژه‌نامه جامع فناوری‌نانو پس از سال‌ها فعالیت در زمینه استانداردسازی حوزه نانو تدوین‌ شد و از گردآورنده این کتاب تقدیر به عمل آمد.

 مهندس مهوش سیفی از اعضای کمیسیون فنی تدوین استاندارد ستاد نانو است که در تدوین ده‌ها استاندارد در حوزه فناوری‌ نانو نقش دارد و تدوین و گردآوری کتاب واژه نامه جامع نانو فناوری ماحصل بخشی از فعالیت‌های وی در حوزه استاندارد به شمار می‌رود.

وی استفاده از این واژه‌نامه در تدوین استاندارد را دارای سه مزیت دانست و گفت: این کتاب موجب یکپارچه شدن ادبیات و متون استاندارد و مانع از ترجمه برحسب سلیقه‌ می‌شود ضمن آنکه جلوگیری از تفسیرهای مختلف واژه‌ها را به دنبال دارد.

واژه‌نامه فناوری‌ نانو مجموعه‌ای از واژگان به کار رفته در متون علمی، تخصصی و صنعتی حوزه فناوری‌ نانو است و شامل اصطلاحات و تعاریف مطرح شده در مجموعه ۱۵ استاندارد ملی منتشر شده در مورد واژگان است که ۱۳ استاندارد براساس استانداردهای ملی واژه‌نامه‌های فناوری‌ نانو بوده که در قسمت‌های مختلف و براساس موضوعات مختلف منتشر شده و دو استاندارد دیگر نیز که به آن اضافه شده است مربوط به اصطلاحات اندازه‌شناسی در فناوری‌ نانو (نانومترولوژی) و دیگری در مورد تعاریف شاخص‌های فناوری‌ نانو است.

فهرست الفبایی کل واژگان به فارسی و انگلیسی ار دیگر بخش‌های این واژه نامه است. علاوه برآن در یک پیوست جداگانه تمامی واژگانی که در طی جلسات کمیسیون‌های فنی تدوین یک‌صد استاندارد ملی فناوری‌ نانو مورد بحث و بررسی قرار گرفته نیز ارائه شده است.

با توجه به اینکه اصطلاحات، تعاریف و مفاهیم ارائه شده در این واژه‌نامه براساس استانداردهای ملی و بین‌المللی و با نظر متخصصان، صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه فناوری‌ نانو و هماهنگ با واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، این واژه‌نامه می‌تواند به‌عنوان یک مرجع رسمی برای به‌کارگیری زبانی یکسان و صحیح در متون تخصصی، علمی و صنعتی در کشور در حوزه نانو استفاده شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar