مجله ایلیاد/ اکثر بیماری‌های عفونی انسان‌ها کووید۱۹ به‌وسیله ویروس‌هایی ایجاد می‌شوند که از حیوانات دیگر نشات گرفته‌اند. شناخت ویروس‌هایی که دارای ریسک بالا هستند، می‌تواند مطالعات در مورد آن‌ها را بهبود بخشیده و اولویت‌های انسان‌ها برای مقابله با ویروس‌ها را مشخص کند. اکنون دانشمندان در مطالعه‌ی جدیدی که مجله‌ی PLOS Biology نتایج آن‌را منتشر کرده است، نشان داده‌اند که یادگیری ماشین که نوعی از هوش‌مصنوعی است، می‌تواند با استفاده از ژنوم‌های متداول، احتمال بروز ویروس‌های حیوانی که می‌توانند بر روی انسان اثر داشته باشند را پیش‌بینی کند.

شناسایی پیشاپیش بیماری‌هایی که از حیوانات نشات گرفته‌اند، یک چالش بزرگ محسوب می‌شود؛ زیرا حدود ۱.۶۷ میلیون ویروس در بدن حیوانات می‌توانند وجود داشته باشند که می‌توانند انسان را آلوده کنند. دانشمندان برای شکل دادن به سیستم هوش‌مصنوعی خود، از بانک داده‌های مربوط به ۸۶۱ ویروس از ۳۶ گونه‌ی حیوانی استفاده کردند. آن‌ها بر اساس الگوهای موجود در ژنوم این ویروس‌ها توانستند به سیستم خود آموزش دهند که کدام ویروس‌ها با احتمال بیشتری می‌توانند انسان را آلوده کنند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند به کمک سیستم آموزش دیده‌ی خود پیش‌بینی کنند که کدام ویروس با چه ژنومی می‌تواند در آینده در انسان‌ها ایجاد بیماری کند.

دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از ژنوم‌های متداول، ویروس‌های بالقوه برای آلوده کردن انسان‌های را پیدا کنند. مدل‌های کامپیوتری که این شناسایی را انجام می‌دهند، دارای محدودیت‌های خاص خود هستند. البته به طور کل این مدل‌ها را فقط می‌توان به‌عنوان مرحله‌ی ابتدایی برای شناسایی ویروس‌ها در نظر گرفت. ویروس‌هایی که با مدل کامپیوتری شناسایی شده‌اند، در آزمایشگاه آزمایش‌های تایید را می‌گذرانند و در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست‌ها، تحقیقات اضافی در مورد ویروس شروع می‌شود.

مدل کامپیوتری در واقع تنها ویروس‌هایی را شناسایی می‌کند که امکان آلوده کردن انسان را دارند، در صورتی که برای خطرناک بودن این ویروس‌ها باید به امکان انتقال آن از انسانی به انسان دیگر نیز توجه شود.

به طور کل دانشمندان در این مطالعه نشان داده‌اند که ژنوم ویروس‌های حیوانی می‌تواند تعیین کننده‌ی خطر آن‌ها برای انسان باشد. با شناسایی ویروس‌هایی که بیشترین خطر را برای انسان دارند می‌توان پیشاپیش در مورد درمان بیماری‌های ایجاد شده توسط آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

این مطالعه نشان داده است که توالی ژنتیکی ویروس‌ها اطلاعات مهمی در خود دارد و می‌توان به کمک هوش‌مصنوعی این اطلاعات را استخراج کرد و در جهت منافع انسان‌ها از آن بهره برد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar