بیگ بنگ/ جیمز وب بزرگترین و پیچیده‌ترین رصدخانه فضایی است که تا کنون ساخته شده و اکنون در حال انتقال به محل پرتاب خود در پایگاه فضایی سازمان فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه است؛ در اینجا دو ماه تحت آماده‌سازی قرار می‌گیرد تا در نهایت در ۱۸ دسامبر( ۲۷ آذر) با موشک آریان ۵ به فضا پرتاب ‌شود.
‌ “جیمز وب” پس از پرتاب در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود که یک و نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خود را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد کرد. آینه‌های تلسکوپ جیمز وب که تعداد آنها به ۱۸ عدد می‌رسد، پس از اینکه در فضا باز شوند، یک آینه ۶.۵ متری را تشکیل می‌دهند.

“جیمز وب” قبل از شروع عملیات علمی خود از جمله آشکار کردن طلوع کیهان، به تقریباً شش ماه زمان نیاز دارد. این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف فروسرخ طراحی شده و برای این کار باید تجهیزاتش خنک بماند و برای خنک ماندن یک سایه‌بان بزرگ دارد.
تلسکوپ فضایی هابل با به کار بردن نهایت توان خود می‌توانست کهکشان‌ها را  در زمان نوجوانیشان رصد کند؛ اما با استفاده از تلسکوپ وب، مشاهده این کهکشان‌ها در زمان نوزادیشان براحتی امکان‌پذیر می‌شود. تلسکوپ جیمز وب به ما امکان می‌دهد تا مثل یک ماشین زمان به گذشته بنگریم و نخستین اجرام کیهان را تماشا کنیم.
اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب می‌توانند به ۱۳ میلیارد سال قبل کیهان، نظاره کنند و برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و به مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های کیهان بپردازند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar