گجت نیوز/برندگان مسابقه عکاسی نجومی رصدخانه سلطنتی گرینویچ ۲۰۲۱ در دسته‌های مختلف معرفی شدند. در ادامه می‌توانید تصاویر منتخب سیزدهمین دوره از این رقابت را مشاهده کنید.

رصدخانه سلطنتی گرینویچ که به شکل سالانه مسابقه عکاسی نجومی را برگزار می‌کند، به تازگی تصاویر منتخب سیزدهمین دوره از این رقابت را منتشر کرد. طبق اعلام برگزارکنندگان این مسابقه عکاسی نجومی، طی این دوره از ۷۵ کشور جهان بیش از ۴۵۰۰ اثر ارسال شده که پس از ارزیابی تمام این تصاویر، منتخبان دسته‌های مختلف شامل جوان، بهترین تازه‌وارد، ستاره‌ها و سحابی‌ها، مناظر آسمانی، سیارات، دنباله‌دارها و سیارک‌ها، مردم و فضا، خورشید ما، ماه‌ ما، کهکشان‌ها و شفق قطبی معرفی شدند.

شوچانگ دونگ با ثبت تصویری فوق‌العاده از خورشید گرفتگی حلقوی در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ توانست لقب برنده بخش خورشید ما را از آن خود کند و همچنین به عنوان برنده کلی این دوره از رقابت‌ها معرفی شود. همچنین این عکاس موفق شد جایزه ۱۰ هزار پوندی که توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ برای این دوره تعیین شده بود را نیز دریافت کند.

شوچانگ دونگ در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ برای رصد و تصویربرداری از خورشید گرفتگی حلقوی به تبت سفر کرد و توانست ظرف یک دقیقه از آغاز این خورشید گرفتگی حلقوی یک تصویر فوق‌العاده را از آن به ثبت برساند. گفتنی است زمان‌بندی برای این عکاس بسیار مهم بوده، چرا که این حلقه فقط به مدت ۱ دقیقه در آسمان آشکار شد و پس از آن ابرها مانع مشاهده رصد خورشیدگرفتگی شده بودند. در ادامه سایر برندگان مسابقه عکاسی نجومی رصدخانه سلطنتی گرینویچ ۲۰۲۱ را در دسته‌های دیگر مشاهده می‌کنید:

مسابقه عکاسی نجومی رصدخانه سلطنتی گرینویچ ۲۰۲۱
تصویر منتخب دسته جوان
عکس خانوادگی منظومه شمسی (عکاس ژی پو پو وانگ)

ژی پو پو وانک که فقط به مدت یک سال عکاسی نجومی را تمرین کرده بود توانست طی سال موش در چین تصویر خارق‌العاده‌ای را از خورشید، ماه و سیارات منظومه شمسی به جز زمین به ثبت برساند.

تصویر منتخب دسته بهترین تازه‌وارد
گذر فالکون ۹ از ماه (عکاس پل اکهارت)

پل اکهارت ۴ ساعت پیش از پرتاب فالکون ۹ به سمت آسمان خود را برای عکاسی از آن آماده کرده بود، اما هنگامی که این عکاس خود را به محل پرتاب رساند و خواست از لحظه پرتاب تصویربرداری کند، درختان مانع دید کامل وی به سکوی پرتاب شدند و به ناچار با یافتن مکان بهتری خود را به فضایی باز با آسمان روشن رساند و توانست زمانی که فالکون در حال اوج گیری بود و در مقابل ماه قرار داشت، یک تصویر فوق‌العاده را ثبت کند و عنوان تصویر منتخب دسته بهترین تازه‌وارد را به خود اختصاص دهد.

تصویر منتخب دسته ستارگان و سحابی‌ها
رویای کالیفرنیا (عکاس تری هنکاک)

تری هنکاک با صرف ۱۶ ساعت طی ۷ شب و به کمک فیلترهای مختلف توانست تصویر سحابی کالیفرنیا را به ثبت برساند. این سحابی که طول آن حدود صد سال نوری برآورد شده در فاصله هزار سال نوری زمین قرار دارد و به دلیل این که طرح کلی آن مشابه ایالت کالیفرنیای آمریکا است، برای آن نام کالیفرنیا را در نظر گرفتند.

تری هنکاک با استفاده از ابزاری با نام Starnet داده‌های خام پردازش و ستاره‌ها را حذف کرد. در ادامه وی ستاره‌هایی که به کمک داده‌های RGB از رنگ طبیعی‌تری مانند قرمز، سبز و آبی برخوردار بودند را با موارد قبلی جایگزین کرد. در این تصویر می‌توانیم اکسیژن مضاعف یونیزه (OIII) را با رنگ آبی، گوگرد یونیزه (SII) را به رنگ قرمز و هیدروژن آلفا را رنگ سبز ببینیم. در واقع در این تصویر شاهد رنگ‌های واقعی نیستیم، اما فیلترهای باند باریک اکثر گازهای مخفی را که در تصویر عادی رویت نمی‌شود را نمایان کردند.

تصویر منتخب دسته مناظر آسمانی
تپه‌های لونا (عکاس جفری لاولس)

جفری لاولس خود را به تپه‌های شنی رساند و توانست با پیدا کردن یک منظره ایده‌آل تصویری از هلال ماه سوزان در اتمسفر آبی اقیانوسی را به ثبت برساند. این تصویر در واقع با ترکیب HDR/پرسپکتیو ساخته شده و عکاس ۴ تصویر را در برنامه فتوشاپ با یکدیگر ترکیب کرده است تا یک تصویر فوق‌العاده به دست بیاید. البته این عکاس تمام تصاویر را در همان شب با لنز ۷۰ – ۲۰۰ میلی‌متری و از یک مکان ثابت ثبت کرده است.

تصویر منتخب سیارات، دنباله دارها و سیارک‌ها
یک شهاب رنگی چهارضلعی (عکاس فرانک کوشاج)

فرانک کوشاج زمانی که با دو دوست دیگر خود به دنبال ثبت تصویری از کهکشان‌ها و سحابی‌های دور بود، دوربین خود را برای عکاسی از کهکشان‌های لئو تریپل تنظیم کرد، اما به شکل اتفاقی عبور یک شهاب سنگ سبز روشن از جو زمین نگاه آنها را به خود جلب کرد. این عکاس بلافاصله توانست با دوربین خود یک عکس فوق‌العاده را از این دنباله‌دار به ثبت برساند و عنوان تصویر منتخب سیارات، دنباله‌دارها و سیارک‌ها را در مسابقه عکاسی نجومی رصدخانه سلطنتی گرینویچ ۲۰۲۱ به خود اختصاص دهد.

تصویر منتخب دسته مردم و فضا
قرنطینه (عکاس دیپال راتنایاکا)

دیپال راتنایاکا برای شرکت در این مسابقه عکاسی نجومی موضوع قرنطینه و محدودیت‌های سفر به دلیل شیوع کرونا را مد نظر قرار داد. از این روی وی دختر ۶ ساله خود را در کنار در نشاند و و همانگونه که به آسمان خیره بود عکسی از آن به ثبت رساند و توانست عنوان تصویر منتخب دسته مردم و فضا را از آن خود کند.

تصویر منتخب دسته ماه ما
فراتر از دست (عکاس نیکولاس لفادو)

در این تصویر خارق‌العاده که خاطره ماموریت‌های آپولو را برای علاقه‌مندان به نجوم تداعی می‌کند شاهد تاج‌گذاری افق با هلال یک سیاره هستیم، اما این تصویر در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی توسط نیکولاس لفادو از روی زمین به ثبت رسیده و در واقع در آن سیاره زهره پیش از آن که ماه آن را پنهان کند، دیده می‌شود.

تصویر منتخب دسته کهکشان‌ها
حلقه شیری (عکاس ژونگ وو)

در این عکس پانوراما کل کهکشان از سیاره زمین را مشاهده می‌کنیم که مجموعه‌ای از گردوغبار کیهانی، ستارگان و سحابی‌ها در امتداد کهکشان راه شیری توانستند یک حلقه فوق‌العاده جذاب را به وجود آورند. ژونگ وو برای ساخت این اثر ۳۶۰ درجه‌ای دو سال زمان صرف کرد. همچنین این تصویر با استفاده از داده‌های تصویری جمع‌آوری شده از سایت‌های نیم‌کره شمالی در چین و سایت‌های نیم‌کره جنوبی در نیوزلند تهیه شده است.

تصویر منتخب دسته شفق قطبی
رقص چراغ‌های قطبی (دیمیتری ریبالکا)

دیمیتری ریبالکا هنگامی که در یک شب سرد به عنوان افسر سوم روی پل کشتی مشغول نگهبانی بود، در آسمان متوجه یک نوار رقصان درخشان شد و بلافاصله با دوربین خود تصویر فوق‌العاده را از آن به ثبت رساند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar