دیجیاتو/پژوهش دانشمندان اروپایی که سوالات بیشتری در مورد علائم طولانی مدت ویروس کرونا ایجاد کرده است، نشان می‌دهد که این ویروس علاوه بر تمام علائم گزارش شده، می‌تواند بر رگ‌های خونی مغز انسان نیز تاثیر بگذارد.

تحقیقات دانشمندان فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی که در مجله علمی Nature Neuroscience منتشر شده، نشان می‌دهد که ویروس کووید-۱۹ علاوه بر حمله به ریه فرد مبتلا، می‌تواند سلول‌های مغزی خاصی را نیز از بین ببرد. از این سلول‌ها به عنوان «لایه درون‌رگی» یاد می‌شود و با قرارگیری در اطراف مغز ضمن محافظت از مخچه، جریان خون را هموار می‌کنند.
  
دانشمندان با بررسی بیمارانی که بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، متوجه شدند که این ویروس باعث از بین رفتن سلول‌های لایه درون‌رگی می‌شود. «وینسنت پریوت» از مرکز تحقیقات اینسرم لیل و نویسنده این گزارش گفت:


«خون وارد مناطقی از مغز می‌شود که معمولا نباید با مولکول‌هایی مواجه شوند که از جریان خون خارج می‌شوند. در مرحله دوم، زمانی که سلول‌های لایه درون‌رگی کاملا مرده‌اند، نوعی «رگ نامرئی» ایجاد می‌شود که خون دیگر در آن جریان ندارد.»
به این ترتیب قسمت‌های کوچکی از مغز به اکسیژن و گلوکز دسترسی نخواهند داشت و در نتیجه دچار مشکل می‌شوند.

به طور خلاصه، خطر «میکرو هموراژ» وجود دارد که نشان‌دهنده خطر کاهش جریان خون است و می‌تواند عواقب جدید داشته باشد که در نهایت منجر به مرگ سریع می‌شود.

یافته‌های دانشمندان در این زمینه نگران‌کننده است و این سوال را به وجود می‌آورد که آیا افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند به ناچار قربانی مشکلات مغزی می‌شوند یا خیر. در وهله اول، باید به این نکته اشاره کرد که مرگ‌های مشاهده شده توسط مشکلات مغزی بسیار ناچیز بوده و مهمتر از همه اینکه آسیب وارد شده به مغز به طور بالقوه‌ای قابل درمان است.

همچنین بسیار سخت می‌توان متوجه شد که سلول‌های مغز در هنگام ابتلا به ویروس کرونا آسیب دیده‌اند یا خیر. مشکلات مغزی برای افرادی که به صورت شدید دچار ویروس کرونا شده‌اند محتمل به نظر می‌رسد اما برای افرادی که به صورت خفیف مبتلا شده‌اند، هیچ چیز قطعی نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar