باشگاه خبرنگاران/دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که حجم و اندازه مغز انسان از سه هزار سال پیش، بعد از یک دوره افزایش، دوباره کاهش یافته است.
 

دانشمندان آمریکایی ۹۸۵ فسیل و جمجمه انسان معاصر را تجزیه و تحلیل کرده و به این نتیجه رسیدند که حجم و اندازه مغز انسان ۱.۵ میلیون سال پیش به شدت و به میزان بیش از دو برابر (۲.۱) افزایش یافته و سپس سه هزار سال پیش، دوباره کاهش یافته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله Frontiers in Ecology and Evolution، دانشمندان سپس با مقایسه انسان‌ها با مورچه‌ها این فرضیه را مطرح کردند که انقباض مغز به موازات انتقال تعدادی از عملکرد‌ها به ناحیه ذهن جمعی رخ داده است.

اندازه مغز انسان در دوران پلیستوسن بزرگ شد و سپس در هولوسن به طور غیرمنتظره‌ای کوچک شد. زمان و دلایل دقیق این انتقال معکوس هنوز ناشناخته بود.

جرمی دی سیلوا از کالج دارتموث، یکی از نویسندگان مقاله خاطرنشان می‌سازد: "واقعیت شگفت انگیز این است که مغز ما در مقایسه با مغز اجداد پلیستوسن ما کوچکتر است. اینکه چرا مغز ما کوچک شده است برای انسان شناسان یک معمای بزرگ بوده است".

دانشمندان در روند مطالعه اندازه و ساختار مستعمرات و جوامع گونه‌های مختلف مورچه و همچنین فیزیولوژی و مصرف انرژی در سطح حشرات دریافتند که مغز مورچه‌ها نسبت به اندازه بدن در جوامع بسیار سازمان یافته در مقایسه جوامع کم‌تر سازماندهی شده کوچکتر است.

مغز پیچیده‌ترین و پر انرژی‌ترین اندام است. نویسندگان بر این باورند که در گروه‌های اجتماعی مورچه‌ها، جایی که مسئولیت‌ها به وضوح تقسیم می‌شوند و تصمیم گیری به سطح هوش جمعی منتقل می‌شود، مغزاین حشرات کوچک شده تا از نظر انرژی کارآمدتر شود.

اگرچه جوامع مورچه‌ها و انسان‌ها از بسیاری جهات با هم متفاوت هستند، محققان معتقدند که آن‌ها ویژگی‌های اجتماعی مشترکی دارند، مانند تصمیم‌گیری گروهی، تقسیم کار و تولید مشترک غذا اما این ویژگی‌ها همیشه مشخصه انسان‌ها نبوده بلکه تقریباً در مرز بین دوره‌های پلیستوسن و هولوسن، زمانی که اجداد ما از ساختار خاندانی به ساختار اجتماعی قبیله‌ای گذار کردند، به وجود آمدند. در همان زمان اندازه مغز انسان تغییر کرد.

دانشمندان معتقدند موفقیت این مطالعه به این دلیل است که متخصصان حوزه‌های مختلف در آن شرکت داشته اند.

دکتر جیمز ترانیلو از دانشگاه بوستون می‌گوید انسان شناس بیولوژیکی، اکولوژیست رفتاری و عصب شناس تکاملی شروع به به اشتراک گذاشتن افکار خود در مورد تکامل مغز کردند و دریافتند که تحقیقات مشترک در انسان و مورچه پاسخ به این سوال را ارائه می‌دهد. ما فرض می‌کنیم که کوچک شدن مغز در انسان مدرن به دلیل اتکای فزاینده به هوش جمعی باشد، زیرا گروهی از افراد در مجموع همیشه باهوش‌تر از باهوش‌ترین فرد در این گروه هستند.

دانشمندان احتمال می‌دهند که در آینده افزایش دانش بیرونی، نیاز به انرژی کمتر و کمتر برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات به صورت جداگانه، منجر به کوچک شدن بیشتر مغز شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar