ایسنا/آژانس فضایی اروپا(ESA) در یک اقدام بی‌سابقه تلاش خواهد کرد تا داده‌های مریخ‌نورد "ژورونگ"(Zhurong) چین را با روشی جدید دریافت کند که این امر می‌تواند یک روش پشتیبان هوشمند برای سایر مریخ‌نوردها نیز باشد.

 به نقل از انگجت، ماه آینده در مریخ، آژانس فضایی اروپا و اداره ملی فضایی چین(CNSA) چیزی را امتحان خواهند کرد که قبلاً هرگز در فضا انجام نشده است و آن، ارسال اطلاعات از یک مریخ‌نورد مستقر در سیاره سرخ به مدارگردی است که نمی‌تواند هیچ پیامی از آن دریافت کند! به طور مشخص، مریخ نورد "ژورونگ" که از ماه می در سیاره سرخ حضور دارد، سعی خواهد کرد داده‌های خود را به مدارگرد مریخی "مارس اکسپرس"(Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا ارسال کند.

همانطور که آژانس فضایی اروپا توضیح می‌دهد، "ژورونگ" به دلیل ناسازگاری رادیویی، در واقع نمی‌تواند هیچ ارتباطی از مدارگرد "مارس اکسپرس" دریافت کند. این بدان معناست که نمی‌تواند سیگنال خوشامد ارسال شده از مدارگرد را بشنود، چیزی که معمولاً مریخ نورد قبل از شروع به ارسال داده منتظر آن است.

در عوض، ماه آینده چین و آژانس فضایی اروپا روش جدیدی را امتحان خواهند کرد که قبلا فقط روی زمین آزمایش شده است. در این روش طی پنج آزمایش، "ژورونگ" سیگنالی را کورکورانه به فضا ارسال می‌کند و "مارس اکسپرس" به آن سیگنال و هر داده‌ی بالقوه گوش می‌دهد.

"جاش تپلی"(Josh Tapley) از آژانس فضایی اروپا می‌گوید: اگر "مارس اکسپرس" یک سیگنال جادویی را تشخیص دهد، رادیو روی آن قفل می‌شود و شروع به ضبط هر گونه داده می‌کند. در انتهای این پنجره ارتباطی، فضاپیما رو به زمین خواهد چرخید و این داده‌ها را به همان روشی که برای سایر مأموریت‌های علمی مریخ انجام می‌شود، در فضا به سمت زمین منتقل می‌کند. وقتی داده‌ها به زمین رسید، برای پردازش و تجزیه و تحلیل به تیم عملیاتی "ژورونگ" فرستاده می‌شود.

ارسال اطلاعات به یک مدارگرد خارجی برای مریخ نوردها غیرمعمول نیست، چرا که معمولاً به عنوان یک روش پشتیبان گیری هوشمند در نظر گرفته می‌شود. اما این آزمایش، راه را برای ارتباط بین سیستم‌های ناسازگار و غیر مرتبط باز می‌کند و اگر چین یا ایالات متحده یا سایر کشورها به نوبه خود به کمکی این چنینی نیاز داشته باشند، مفید واقع خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar