logo

علت افسردگی مبتلایان به بیماری التهابی روده شناسایی شد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
علت افسردگی مبتلایان به بیماری التهابی روده شناسایی شد

ایسنا/ افسردگی و اضطراب مبتلایان به بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است مربوط به سد عروقی در بسته شدن شبکه مشیمیه باشد.

به نقل از مدیکال اکسپرس، گروهی از محققان وابسته به چندین موسسه در ایتالیا ارتباط احتمالی بین افسردگی و اضطراب افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) و سد عروقی در بسته شدن شبکه مشیمیه مغز را یافته‌اند، این گروه، تحقیق خود در مورد پاسخ محور روده_مغز به التهاب و ارتباط آن با بیماری‌های روانپزشکی را منتشر کردند.

نتایج تحقیقات پیشین نشان داده‌ است، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) اضطراب و افسردگی را نیز تجربه می‌کنند. در حالی که برخی از آنان پیشنهاد کرده‌اند، چنین اختلالاتی یک واکنش طبیعی در افرادی است که مبتلا به بیماری ناخوشایند هستند، برخی دیگر نیز گفته‌اند که ممکن است دلیل فیزیکی بیشتری نیز وجود داشته باشد.

در این تحقیق جدید، محققان به‌دنبال آنچه در سایر قسمت‌های بدن اتفاق می‌افتد زمان ایجاد التهاب در روده به علت این بیماری (IBD) هستند. آنان برای کسب اطلاعات بیشتر مدل‌های موش مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) را بررسی کردند.

در مطالعه موش‌های آزمایشگاهی، محققان دریافتند که وقتی التهاب به علت بیماری التهابی روده (IBD) منجر به آسیب روده می‌شود، بدن به روش‌هایی واکنش نشان می‌دهد تا از انتشار التهاب به سایر قسمت‌های بدن جلوگیری کند.  

آنان دریافتند یکی از این پاسخ‌ها، بسته شدن سد عروقی در التهاب شبکه مشیمیه مغز است، سد عروقی گروهی از سلول‌هایی هستند که مایع مغزی نخاعی را برای سیستم عصبی مرکزی تولید می‌کنند همچنین به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده در انتقال مواد بین رگ‌های خونی و مغزی نخاعی عمل می‌کند.

محققان متوجه شدند، این  امر منجر به اختلالات ارتباطی بین چندین اندام در بدن و به‌دلیل آن مانع از برخی عملکردهای مغز شده است. آزمایش موش‌ها با یک سد عروقی مسدود در التهاب شبکه مشیمیه مغز، از دست دادن حافظه کوتاه‌مدت و رفتار مرتبط با اضطراب را نشان داد.

نتایج تحقیق آنان نشان می‌دهد که حداقل برخی از افسردگی‌ها و اضطراب‌ها در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است به‌دلیل بسته شدن شبکه مشیمیه باشد. محققان همچنین پیشنهاد می‌کنند که نتایج آنان می‌تواند منجر به سایر تلاش‌های تحقیقاتی مربوط به بررسی مشکلات سیستم عصبی مرکزی شود.

محققان نتیجه‌گیری می‌کنند، با توجه به اینکه اگر تحقیق بیشتر نشان دهد که بسته شدن التهاب شبکه مشیمیه مغز منجر به بیماری‌های روانپزشکی می‌شود، احتمال ایجاد گزینه‌های درمانی برای پیشگیری از بسته شدن و در عین حال جلوگیری از نفوذ التهاب روده به مغز ممکن می‌شود.

نتایج این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar