سیناپرس/ محققان به تازگی دریافتند،برای درمان آن دسته از سلول های سرطانی که به درمان های معمول پاسخ نمی دهد، می توانند از نوعی گیاه برای توقف رشد سلول ها استفاده کنند که بومی استرالیاست.
به نقل از sciencealert، درمان های سرطان همیشه مؤثر عمل نمی کنند و سلول های سرطانی همچنان به رشد خود ادامه می دهند که این امر باعث می شود عده ای از مبتلایان پس از مدتی که از درمان گذشت، جان خود را از دست بدهند. 
اما محققان به تازگی دریافتند که برگ های چسبنده یک درختچه بومی استرالیا که توسط نخستین ساکنان این کشور به عنوان دارو استفاده می شده، حاوی ترکیباتی است که می تواند به درمان سرطان کمک کند. به نظر می رسد عصاره خام رزین گونه گیاه Eremophila galeata مانع از بیرون راندن دارو از طریق پمپ های efflux توسط سلول های سرطانی می شود. 
درواقع، این عصاره، دفاعی را که برخی سلول های سرطانی برای بیرون راندن درمان هایی مانند شیمی درمانی از بدن به کار می برند، نابود می کند. هزاران سال، رزین این خانواده از گیاهان گلدار استرالیایی که به آنها «دوست صحرا» هم می گویند، توسط مردم بومی استرالیا در مراسم های مختلف برای تقویت سلامتی یا به عنوان ضماد برای بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گرفت. 
این نخستین باری است که محققان ابزاری برای مطالعه این گیاه در سطح بیوشیمیایی در اختیار دارند تا با اسرار آن آشنا شوند. ایجاد مقاومت دارویی در تومورهای سرطانی یک مانع بزرگ در برابر درمان های سرطان مانند شیمی درمانی به شمار می رود در نتیجه، محققان مجبورند مانند آنتی بیوتیک ها، راه های جدیدی را برای درمان بیماران به کار ببرند.

این گیاه استرالیایی از آنجایی که هم سابقه طولانی در مصارف پزشکی و درمانی دارد و هم این که حاوی فلاوونوئیدهاست، گزینه مناسبی برای این درمان به حساب می آید. به گزارش سیناپرس، فلاوونوئیدها انواعی از ترکیبات گیاهی هستند که پروتئین های ناقلی را مهار می کنند که دارو را از سلول ها خارج می کنند. این ترکیبات تنوع شیمیایی بالایی داشته و دارای زیست فعالی امیدوارکننده ای هستند و آنها را برای استفاده بالینی ارزشمند می کند. 
درواقع، فلاوونوئیدهای موجود در این گونه گیاهی مانع از فعالیت پمپ efflux می شود. برخی از این گیاهان همچنین ویژگی های ضددیابتی، ضدویروسی، آنتی باکتریال و ضد التهابی هم دارند. 
پژوهشگران دریافتند که رزین به دست آمده از این گونه گیاهی اثرات شیمی درمانی را روی سلول های سرطان روده بزرگ افزایش می دهد. آزمایش ها نشان می دهد که فلاوونوئیدهای رزین این گیاه بسیاری از پمپ های efflux موجود در سلول های سرطان را مسدود می کنند. 
علاوه بر این، باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، مقادیر زیادی از پمپ های efflux یکسان را تولید می کنند که در پمپاژ آنتی بیوتیک ها از سلول ها بسیار خوب عمل کرده اند. فلاوونوئیدها به عنوان یک ماده طبیعی، این پمپ پروتئینی را هدف قرار می دهد که باعث می شود در درمان مقاومت آنتی بیوتیکی نقش مؤثری داشته باشد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar