سیناپرس/ دانشمندان در بررسی های خود دریافتند که سبی شیرهای دریایی درست ماند اثرانگشت ما انسان ها می تواند دنیای اطراف را لمس کند.
به نقل از sciencealert، انسان ها اثرانگشتان حیرت آوری دارند که از حساسیت بالایی برخوردار است و افراد با لمس اشیاء مختلف می توانند نرمی و زبری، بافت، ابعاد و شکل آن را متوجه شوند. این حرکات در عین این که بسیار پیچیده اند، هر کدام وظیفه خاص خودشان را ایفا می کنند. 
این بدان معناست که شما بسته به آنچه می خواهید در مورد یک شیء احساس کنید، حرکات مختلفی را انجام می دهید. به عنوان مثال، برای قضاوت نسبت به نرمی، اشیاء را فشار می دهید و اطراف لبه های یک شیء را برای شناخت اندازه و شکل آن لمس می کنید و اگر بخواهید بافت یک شیء را حس کنید، نوک انگشات خود را روی سطح آن می کشید.

این تنوع حرکات به این معناست که شما می توانید به دقت حرکات اثر انگشت خود را کنترل کنید و با تکیه به تجربه هایی که از قبل داشته اید، به جنبه های مهم اشیاء توجه کنید و شکل، سطح و بافت آن دقت کنید. این امر بیانگر آن است که انسان ها کنترل بسیار بالایی بر حواس ادراکی خود دارند که به آن حس لامسه فعال می گوییم.
بیشتر پستانداران اثرانگشتی حساس با قابلیت های اثرانگشت در انسان ها ندارند. در عوض، وجود سبیل در آنها که موهای حساس به لمس در آنها محسوب می شود، برای هدایت حرکت، جستجوی غذا و کشف اشیاء مختلف در محیط به کار می رود. 
دانشمندان حوزه اعصاب دهه های مختلف روی نقش سبیل در حیوانات و پستانداران به ویژه موش ها تحقیق کرده اند و چگونگی ارسال سیگنال ها از سبیل و پردازش آنها در مغز را مورد بررسی قرار داده اند. اما آنها به تازگی دریافته اند که این سبیل ها درست مانند اثر انگشت در انسان عمل می کنند.
موش ها و برخی دیگر از پستانداران می توانند سبیل های خود را در یک حرکت، به عقب و جلو حرکت دهند. این حرکت یکی از سریع ترین حرکاتی است که پستانداران قادر به انجام آن هستند به طوری که موش ها قادرند 25 بار در ثانیه این کار را انجام دهند. 

موش ها در تماس با اشیاء حرکت دیگری را هم با سبیل خود انجام می دهند به طوری که سبیل هایشان را در تماس با اشیاء جمع می کنند تا سطح تماس آن با سطح بیشتر شود. ایجاد لمس های سبک برای فعال کردن سیگنال های واضح تر روی سطح و کاهش سرعت حرکت سبیل به طوری است که موهای سبیل برای مدت طولانی تری با سطح تماس برقرار می کنند. این کشف نشان می دهد که پستانداران کنترل بالایی روی حواس و ادراک خود از محیط دارند. 
محققان برای این پژوهش، فوک، شیر دریایی و ماهی های دریایی را انتخاب کردند که سبیل های ضخیم و بلندی دارند و کار بررسی را نسبت به موش ها آسان تر می کند. آنها در بررسی ها دریافتند که این حیوانات حساس ترین سبیل ها را بین سایر پستانداران دارند و قادرند بافت و شکل اشایء را مانند اثر انگشت در انسان حتی در آب سرد که انگشت بی حس می شود، تشخیص دهند.
دانشمندان با بررسی ویدئوهای گرفته شده از شیرهای دریایی متوجه شدند که آنها با شبیل های خود حرکات خاصی را انجام می دهند. به گزارش سیناپرس، آنها حرکات گسترده ای را روی سطوح بافتی انجام داده و اطراف لبه های اشکالی با اندازه های مختلف را لمس می کنند. این حرکات درست مانند حرکاتی است که ما انسان ها انجام می دهیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar