سیناپرس/ به نظر می رسد ایستگاه فضایی بین المللی به پایان دوره خود نزدیکتر شده و در پی راه اندازی ایستگاه فضایی چین در مدار زمین، روسیه نیز خبر از تمرکز ماموریت های آتی خود بر ایستگاه فضایی ویژه را داده است. 

 دیمیتری روگوزین رئیس آژانس فضایی روسیه اعلام کرد که تعداد ماموریت های فضایی به ایستگاه خدمات مداری روسیه (ROSS) در آینده در مقایسه با ماموریت های فضایی به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی  بیشتر است.

وی طی مراسمی ویژه و پس از مراسم اهدای جوایز فضایی یوری گاگارین برای سال ۲۰۲۱ در این رابطه گفت: تعداد ماموریت های فضایی ما طی سال های پیش رو به مراتب بیشتر از گذشته خواهد بود و به همین دلیل باید هزینه های ساخت فضاپیما و انجام ماموریت های آتی را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر این موضوع که به ولادیمیر سولوویوف، طراح ارشد شرکت موشک های فضایی انرجیا دستور داده است که یک فضاپیمای ویژه جهت حمل خدمه و تامین مجدد با نام اورلیونوک (Orlyonok) برای پرواز به ایستگاه فضایی خاص روسیه در نظر بگیرد، خاطرنشان کرد: شرکت راکت فضایی انرجیا لزوماً طراحی و ساخت و همچنین نحوه انجام ماموریت های آتی به ایستگاه فضایی روسیه را مشخص و برنامه ریزی می کند.

گفتنی است روسیه اخیرا در حال توسعه فضاپیمای جدید سرنشین دار اوریول (Oryol) است که قبلا به عنوان سفینه فضایی Federatsiya شناخته می شد و هدف از ساخت این نسل جدید فضا پیما نیز تحقق ماموریت های این کشور به مقصد ماه است.به گزارش سیناپرس، اولین پرواز بدون خدمه این فضاپیما برای ۱۵ دسامبر سال ۲۰۲۳ از مرکز فضایی ووستوچنی برنامه ریزی شده است.

نسخه سبکتر این فضاپیما با عنوان اورلیونوک  نامگذاری شده که قرار است برای ماموریت های کوچکتر مورد استفاده قرار گیرد. آژانس فضایی روسیه قبلاً اعلام کرده بود که حداقل ۹۰ درصد از اجزای اوریول برای ساخت سفینه فضایی اورلیونوک  استفاده خواهد شد. انتظار می رود اورلیونوک امکان انتقال دو فضانورد را داشته باشد که در مقایسه با سفینه فضایی چهار صندلی اوریول سبک تر محسوب می شود.

به گزارش سیناپرس، رئیس روسکوسموس پیشتر گفته بود که روسیه ابزارهای فنی جدیدی را برای فضاپیماهای سرنشین دار خود در پایان سال های ۲۰۲۶ – ۲۰۲۷ توسعه خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar