سیناپرس/ به گفته محققان تغییرات آب و هوایی، بر خلاف آنچه پیش از این تصور می شد، در دهه های آینده و زودتر از زمان پیش بینی شده رخ میدهد و بارش باران در قطب شمال جایگزین بارش برف می شود که می تواند تاثیرات مختلف اقلیمی، اکوسیستمی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد. 

 
 بر اساس یک مطالعه مدل سازی، ممکن است میزان بارش باران در قطب شمال با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند. این تحقیق نشان می دهد که بر خلاف آنچه پیش از این تصور می شد، در دهه های آینده و بسیار زودتر از زمانی که پیش بینی شده بود، بارش باران در قطب شمال جایگزین بارش برف خواهد شد که این مساله می تواند تاثیرات مختلف اقلیمی، اکوسیستمی، اجتماعی و اقتصادی در بر داشته باشد. 

محققان دریافتند؛ قطب شمال سریع تر از سایر نقاط دیگر جهان شروع به گرم شدن کرده که تغییرات زیست محیطی قابل توجه در این منطقه را نشان می دهد. تحقیقات نشان می دهد که بارش باران بیشتری نسبت به بارش برف در قطب شمال در برخی از دهه های قرن بیست و یکم وجود خواهد داشت، اما زمان این تغییر، هنوز مشخص نیست.

میشل مک کریستین (Michelle McCrystall) و همکارانش از پروژه مدل مقایسه ای بین عناصر متنوع (CMIP6) برای ارزیابی و پیش بینی تغییرات در چرخه آب در قطب شمال در سال ۲۱۰۰ استفاده کرده اند. 

آنها دریافتند که بارش باران و برف، در تمام فصول افزایش می یابد. به گزارش سیناپرس، مانند مدل های پیشین، پیش بینی شده که بارندگی به شکل  باران است که بسته به فصل و منطقه، با افزایش گرمایش و کاهش سریع یخ دریا ارتباط دارد. به عنوان مثال، مدل های قبلی، قطب شمال مرکزی را برای انتقال به یک منطقه تحت تاثیر باران در سال ۲۰۹۰ پیش بینی کرده بودند، اما در حال حاضر پیش بینی می شود که این اتفاق زودتر و برای سال های ۲۰۶۰ - ۲۰۷۰ رخ دهد.
به گزارش سیناپرس، همچنین محققان معتقدند که سیاست های کاهش آب و هوایی سختگیرانه تری مورد نیاز است، زیرا تغییرات آب و هوایی در قطب شمال بر ذوب یخ، رودخانه ها و جمعیت حیوانات وحشی تاثیر گذاشته و پیامدهای اجتماعی،اکولوژیکی،فرهنگی و اقتصادی مهمی دربردارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar