سیناپرس/ یافته های جدید نشان می دهد افرادی که پیش تر به کرونا مبتلا شده اند، در مقایسه با انواع قبلی، خطر ابتلای دوباره به ویروس کرونای اومیکرون در آنها بیشتر است.
 به نقل از healthday، هر روز شاهد سویه جدیدی از ویروس کرونا در دنیا هستیم و یافته های جدید هم نشان می دهد افرادی پیش تر به کووید- 19 مبتلا شده اند، بیشتر در معرض ابتلا به نوع جدید جهش یافته آن یعنی اومیکرون قرار دارند. 
دانشمندان آفریقای جنوبی بر این باورند که واکسیناسیون این قدرت را دارد که از ابتلا به نوع شدید کرونا جلوگیری کند. آنها با پیگیری موارد ابتلای دوباره به کرونا در آفریقای جنوبی دریافتند که ابتلای دوباره افراد به کرونای اومیکرون در حالی در بهبودیافتگان مشاهده شده که آنها به دو نوع قبلی از جمله دلتا مبتلا نشده بودند.
در این بررسی ها عنوان نشده چه بخشی از عفونت های مجدد به عنوان اومیکرون تأیید شده اند یا این که آیا افراد به نوع شدیدتری از بیماری مبتلا شده اند یا خیر. کارشناسان از تعداد زیاد جهش ها در نوع اومیکرون شگفت زده شده اند و این نگرانی وجود دارد که چنین تغییراتی ممکن است آسیب پذیری جهش جدید را در برابر آنتی بادی های تولید شده از ابتلای قبلی یا واکسیناسیون کم تر کند.
واکسیناسیونی که در دنیا انجام شده از افراد در برابر جهش دلتا مراقبت می کرد اما به نظر می رسد در برابر جهش اومیکرون خیلی هم مؤثر واقع نمی شود. به گزارش سیناپرس، در حالی که محققان هنوز اثربخشی واکسن ها را در برابر جهش اومیکرون به دقت بررسی نکرده اند، اما هنوز هم بر این باورند که واکسن ها می توانند اثربخشی خود را در کاهش شدت بیماری داشته باشند. 

بررسی ها نشان می دهد که اومیکرون می تواند بر ایمنی طبیعی ایجاد شده در بدن به دنبال ابتلا به کرونا و ایمنی ناشی از تزریق واکسن تا حد زیادی غلبه کند و این امر، لزوم تزریق دوز تقویتی را بیشتر می کند تا ایمنی قوی تری در بدن در برابر جهش جدید ایجاد شود.حتی با وجود این که بخشی از ایمنی ایجاد شده در بدن با تزریق واکسن و دوز تقویتی ممکن است از بین برود، اما سطحی از آنتی بادی در بدن باقی می ماند که برای کاهش شدت ابتلا به کرونا می تواند تأثیر داشته باشد. 

آمریکا هم جزء کشورهایی است که تاکنون 9 مورد ابتلا به ویروس اومیکرون در آن مشاهده شده و از این رو در این کشور دور جدیدی از اقدامات برای محافظت مردم آمریکا در برابر گسترش سویه های جدید کروناویروس مانند اومیکرون در دستور کار قرار گرفته است.
استراتژی هایی هم در این میان اتخاذ شده اند که به گزارش سیناپرس، عبارتند از انجام تست های سریع خانگی کووید برای بیشتر مردم، اجرای گسترده قانون استفاده از ماسک در هواپیماها، اماکن حمل و نقلی، تشویق مردم به تزریق واکسن و دوز تقویتی، آغاز به کار کلینیک های سیار خانوادگی و انجام تست های سرسخت گیرانه برای مسافرانی که وارد کشور می شوند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar