صدا و سیما/ مهربانی دقیقا چه کاربردی در زندگی انسان دارد؟ آیا این مفهوم و خصوصیت مثبت می‌تواند به نتایج خارق العاده‌ای که انتظارشان را نداریم، منتهی شود؟
شاید کمی تعجب کنید، اما بر اساس مطالعه‌ای که به دست محققان دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس آمریکا انجام شده است، ویژگی مهربانی قادر به افزایش طول عمر خواهد بود.
در واقع افرادی که مهربانی، خصیصه اصلی آن‌ها به شمار می‌رود، بیش از دیگران با وضعیت سلامت جسمانی و روانی مشابه عمر می‌کنند.
پاول پیرسال نویسنده و عصب روانشناس سرشناس آمریکایی در کتاب خود تحت عنوان "نسخه لذت" می‌گوید: مهربانی و عادت به کمک کردن به دیگری، تنها یک عمل انسانی پسندیده و لذت‌بخش نیست. این رویکرد‌های رفتاری در نگاه روانشناختی سبب رضایت درونی فرد از خود می‌شوند. اما همه چیز به همین جا ختم نخواهد شد. مهربانی علاوه بر فواید روحی، به سلامت جسمانی و حتی افزایش طول عمر فرد هم می‌انجامد.

عوامل ریشه‌ای و ارتباط ارزشمند
آیا تاکنون شده از خود سوال کنید که علت ریشه و اصلی تمایل انسان به مهربانی به هم نوعان خود، حیوانات، گیاهان و به طور کلی هرآنچه که در عالم هستی وجود دارد چیست؟ کمک کردن و مهربانی، پتانسیل بالایی برای آزاد سازی ذهن آدمی از مشکلات و کاهش استرس و اضطراب مرتبط به آن دارد.
به بیان دیگر در حالی که مهربانی یکی از بنیادی‌ترین رفتارهای انسان و حتی حیوانات محسوب می‌شود، تلاش برای دست‌یابی به آرامش نیز نقش مهمی در این دسته از رویکرد‌های رفتاری ایفا می‌کند.تصور کنید که بخشی از نیروی جسمی و روانی ما صرف چالش‌های دیگران شده و کمک به حل این مشکلات، به فرد احساس توانمندی، مفید بودن و خشنودی می‌دهد.
دکتر هربرت بنسون از متخصصین مدرسه پزشکی هاروارد، نتیجه بیش از ۳۰ سال مشارکت خود را در مطالعات علمی مختلف در اختیار ما قرار می‌دهد: زمانی که به دیگران کمک می‌کنیم، بدون آن که متوجه این امر شویم، خود را فراموش خواهیم کرد.
مهربانی باعث تحریک بدن به آزادسازی یک سری مواد شیمیایی به نام اندورفین‌ها می‌شود که در ادامه احساس دریافت پاداش، لذت، خوشحالی و اعتماد به نفس را به ما تزریق می‌کنند. در همین حین، تعداد و شدت پیام‌های درد ارسالی به مغز نیز کاهش می‌یابد و در مجموع فرد حال خوبی را تجربه می‌کند.
وی معتقد است که نوع دوستی، کمک به دیگری و رفتار‌های مبتنی بر مهربانی، ضمن بهبود وضعیت خواب شبانه، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش احساس درد، منجر به افزایش طول عمر هم می‌شوند!

با استناد به پژوهشی مربوط به سال ۲۰۱۰ که اطلاعات کامل آن از طریق انتشارات سیج (SAGE) قابل دسترسی است، حمایت‌ها و مهربانی‌های مالی افراد سخاوتمند به نیازمندان، یکی از اصلی‌ترین علل احساس شادی عمیق و دائمی در زندگی آن‌ها بوده است. این مطالعه و تحقیقات مشابه ثابت کرده‌اند که افراد مهربان (چه به صورت مالی و چه عاطفی) طول عمر بیشتری دارند و مجموعا زندگی با کیفیت‌تری را سپری می‌کنند.
از طرفی دیگر دیده شده که ترشح هورمون اکسی‌توسین که تحت عنوان "هورمون عشق" هم شناخته می‌شود، از طریق کاهش فشار خون و کمک به بهبود سلامت کلی دستگاه قلبی- عروقی، سبب ارتقاء سطح عزت نفس، خوش‌بینی، کاهش استرس و حالت خجالت زدگی و در نهایت افزایش طول عمر خواهد شد.
در مقاله‌ای که به وسیله مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا منتشر شده است، مقایسه جالبی انجام شده است. افرادی که بیشتر برای کمک به دیگران داوطلب می‌شوند، کمتر احساس درد و ناراحتی می‌کنند. بر همین اساس کمک به دیگران به طور میانگین ۲ برابر آسپیرین در برابر بیماری‌های قلبی از فرد محافظت می‌کند، هرچند سایر عوامل از جمله سلامت جسمانی، ورزش، جنسیت و عادت‌هایی مانند استعمال دخانیات در سلامت و طول عمر افراد نیز موثر هستند.
بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان یک پژوهش علمی توضیح داده‌اند که پس از کمک به دیگران، احساس مطلوبی از قدرت و افزایش انرژی را تجربه می‌کنند. آنها همچنین اظهار داشتند که این عادت تا اندازه زیادی به درمان افسردگی و اختلال اضطراب اجتماعی نیز یاری می‌رساند.
همچنین دانش پزشکی روز دنیا به این نتیجه رسیده است که مهربانی، شیمی بدن انسان را تغییر می‌دهد و به تعدیل خلق و خو کمک می‌کند. لازم به ذکر است که صرف عمل مهربانی سبب افزایش سروتونین می‌شود. سروتونین در حقیقت یک داروی ضد افسردگی طبیعی در مغز است که با علائم افسردگی مبارزه می‌کند و به عنوان ماده اولیه در دارو درمانی شماری از اختلالات روحی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در طرف مقابل و در مطالعه‌ای از انجمن روان‌شناسی آمریکا مشاهده شده است که خشم و عصبانیت (متضاد مهربانی و نوع‌دوستی) احساسی غیرمولد است. این احساس تنها به خود خدمت کرده و دائما منجر به تشدید وضعیت منفی حاکم می‌شود. خشم می‌تواند هرگونه افکار مثبت و سازنده‌ای را نابود کند و خطرات سلامتی کوتاه‌مدت و بلندمدت متعددی از جمله موارد زیر را داشته باشد:
- سردرد
- مشکلات گوارشی مانند درد شکم
- بی‌خوابی
- اضطراب فزاینده
- افسردگی
- فشار خون بالا
- مشکلات پوستی مانند اگزما
- حمله قلبی
- سکته
- کاهش طول عمر
همانطور که تحقیقات نشان می‌دهند، رفتار‌های متضاد مهربانی مانند خشم مزمن، نتیجه‌ای جز مشکلات متعدد برای سلامت انسان و از همه مهم‌تر کاهش کیفیت زندگی و طول عمر وی ندارند. هر یک از ریسک فاکتور‌های علیه سلامتی مانند اضطراب، افسردگی، فشار خون بالا و... نهایتا تعداد سال‌های باقی مانده از عمر فرد و یا در بهترین حالت احساس لذت از زندگی شخصی و اجتماعی را کاهش می‌دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar