نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

وقتی مریخ شبیه به یک "کیک مخملی" می‌شود

منبع
ايسنا
بروزرسانی
وقتی مریخ شبیه به یک "کیک مخملی" می‌شود

ایسنا/ آژانس فضایی اروپا با انتشار تصاویری از مریخ نوشت: کسی کیک "رد ولوت"(مخمل قرمز) سفارش داده است؟

آژانس فضایی اروپا تصاویری از سیاره سرخ در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: این تصویر که توسط  مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس(ExoMars Trace Gas Orbiter) ثبت شده است، رنگ متضاد یخ‌های سفید را بر خاک سرخ زنگ زده مریخ نشان می‌دهد که درست شبیه به پاشیدن پودر قند روی سطح یک کیک رد ولوت است.

این تصویر زیبا در روز پنجم ژوئیه سال ۲۰۲۱ ثبت شده است و در آن دهانه‌ی چهار کیلومتری در منطقه قطب شمال مریخ در "کویره شمالی"(vastitas Borealis) دیده می‌شود.

بخش‌هایی از این دهانه با یخ پوشیده شده است که میزان آنها به ویژه در دامنه‌های رو به شمال آن که در طول سال به طور متوسط نور خورشید کمتری دریافت می‌کنند غالب‌تر است.

مواد تاریک اطراف لبه دهانه به آن ظاهری سوخته می‌دهد و احتمالا از مواد آتشفشانی مانند بازالت تشکیل شده است.

بخش عمده زمین‌های اطراف بدون یخ هستند اما توسط فرآیندهای بادی شکل گرفته‌اند. رگه‌های پایین تصویر سمت راست توسط بادهایی شکل گرفته‌اند که غبار اکسید آهن روشن‌تر را از روی سطح زدوده‌اند و لایه تیره‌تر زیرین را نمایان کرده‌اند.

مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس در سال ۲۰۱۶ به مریخ رسید و فعالیت علمی کامل خود را در سال ۲۰۱۸ آغاز کرد. این مدارگرد نه تنها تصاویر خیره‌ کننده‌ای ارائه می‌دهد بلکه بهترین فهرست از گازهای جو این سیاره را فراهم کرده و سطح مریخ را برای یافتن مکان‌های غنی از آب نقشه‌برداری می‌کند.

این مدارگرد همچنین داده‌هایی برای ماموریت اگزومارس دوم که شامل مریخ‌نورد "روزالیند فرانکلین" و فرودگر "کازاچوک"(Kazachok) است، فراهم می‌کند. این دو در سال ۲۰۲۳ به مریخ خواهند رسید.

وقتی مریخ شبیه به یک "کیک مخملی" می‌شود

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar