نماد آخرین خبر

استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی شبه کرونا

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی شبه کرونا

باشگاه خبرنگاران/یک گروه تحقیقاتی دریافتند که از هوش مصنوعی می‌توان برای پیش‌بینی ویروس‌هایی مانند کووید۱۹ که انسان را آلوده می‌کنند، استفاده کرد.
این تیم به رهبری محققان دانشگاه جرج تاون یک پروژه ۱۸ ماهه را برای شناسایی گونه‌های خاصی از خفاش‌ها که احتمالا حامل ویروس کرونای بتا هستند، انجام دادند.

کالین کارلسون، استادیار پژوهشی در بخش میکروبیولوژی و ایمونولوژی این دانشگاه گفت: اگر می‌خواهید این ویروس‌ها را پیدا کنید، باید این کار را با مشخصات میزبان‌های آن‌ها یعنی بوم شناسی، تکامل و حتی شکل بال هایشان، آغاز کنید. هوش مصنوعی به ما امکان می‌دهد داده‌های مربوط به خفاش‌ها را دریافت کنیم و آن‌ها را به پیش‌بینی‌های ملموس تبدیل کنیم؛ یعنی این که کجا باید به دنبال سارس بعدی باشیم.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که جست‌وجوی ویروس‌های نزدیک به هم می‌تواند بی‌اهمیت باشد؛ زیرا پیش‌بینی می‌شود بیش از ۴۰۰ گونه خفاش در سراسر جهان میزبان کرونای بتا باشند.

اگرچه منشاء SARS-CoV-۲ نامشخص است؛ اما ظهور سایر ویروس‌ها از خفاش‌ها به دلیل عواملی مانند گسترش کشاورزی و تغییرات آب و هوا، به یک مشکل رو به رشد تبدیل شده است.

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، این محققان هشت مدل آماری مختلف را آزمایش کردند که پیش‌بینی می‌کرد چه نوع حیوانی می‌تواند میزبان کرونای بتا باشد. در طول بیش از یک سال، این گروه از محققان کشف ۴۰ میزبان خفاش جدید کرونای بتا را برای تایید پیش بینی‌های اولیه و به روز رسانی مدل‌های خود دنبال کرد.

آن‌ها دریافتند، الگو‌هایی که از داده‌های اکولوژی و تکامل خفاش استفاده می‌کنند، در پیش‌بینی میزبان‌های جدید بسیار خوب عمل می‌کنند. در مقابل، الگو‌های پیشرفته از علوم شبکه که از ریاضیات سطح بالا، اما داده‌های بیولوژیکی کمتر استفاده می‌کردند. به طور تصادفی تقریباً به همان خوبی یا بدتر از آن چه انتظار می‌رفت، عمل کردند.

دانیل بکر، استادیار زیست شناسی در دانشگاه اوکلاهاما، گفت: یکی از مهم‌ترین یافته‌های این مطالعه ارائه فهرست کوتاهی مبتنی بر داده است که نشان می‌دهد کدام گونه‌های خفاش باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرند.

وی افزود: پس از شناسایی این میزبان‌های احتمالی، گام بعدی سرمایه‌گذاری در زمینه نظارت بر درک مکان و زمان احتمال سرایت کرونای بتا است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره