logo

سمعکی که جهت صدا را تشخیص می‌دهد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
سمعکی که جهت صدا را تشخیص می‌دهد

ایسنا/ محققان فنلاندی در مطالعه اخیرشان از توسعه سمعکی پیشرفته برای انتقال جهت صداها خبر داده‌اند.
به نقل از آی او، گروهی از محققان دانشگاه آلتو فنلاند در مطالعه اخیرشان یک فناوری برای ارائه دقیق اطلاعات جهت‌دار از دست رفته(missing directional information)، توسعه داده‌اند. "جانانی فرناندز"(Janani Fernandez) دانشجوی مقطع دکترا و از محققان این مطالعه گفت: بهبود کیفیت فضایی صدا به بهبود کیفیت زندگی فرد منجر می‌شود.

قسمت‌های بیرونی گوش به تشخیص جهت صدا کمک می‌کند

قسمت‌های بیرونی گوش ما نقش مهمی در تعیین اینکه صدا از کجا می‌آید، ایفا می‌کند. اما با سمعک گویی به نظر می‌رسد که منابع صدا به خصوص در موقعیت‌های شلوغ، مواقع حواس پرتی و زمان خستگی، سر را پر می‌کند. این به این دلیل است که صدای ضبط شده توسط میکروفن تقویت می‌شود و سپس از طریق یک لوله نازک مستقیما به کانال گوش منتقل می‌شود و اطلاعات جهتی را از دست می‌دهد. ندانستن این موضوع که صداها از کجا می‌آیند، تشخیص صداها بین بلندگوهای مختلف را دشوارتر می‌کند.

پروفسور "ویله پولکی"(Ville Pulkki) از محققان این مطالعه گفت: در این مطالعه محققان یک مدل پردازش سیگنال ارائه کرده‌اند که داده‌های چند میکروفن جمع‌آوری صدا را از جهات مختلف برای گرفتن اطلاعات مکانی تجزیه و تحلیل می‌کند. تنها در این صورت است که جهت صدا به یک بخش از سمعک که سیگنال را متناسب با نیازهای شنونده تقویت می‌کند، منتقل می‌شود. به گفته محققان پس از این کار سپس صدا با استفاده از اطلاعات مکانی تحلیل‌شده برای شنونده پخش می‌شود و یک تصور فضایی طبیعی ایجاد می‌کند.

در حال حاضر این روش برای اکثر سمعک‌ها مناسب نیست زیرا به قدرت محاسباتی و انرژی زیادی نیاز دارد. سمعک‌های گوش چپ و راست نیز باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. دستیابی به این امر با سمعک‌های کوچک به‌ ویژه از آنجایی که باتری باید برای مدتی طولانی دوام بیاورد، دشوار است.

پولکی در ادامه گفت: دانستن جهت صدا در برخی مواقع و به خصوص زمانی که یک امدادگر با دید ضعیف وارد ساختمانی پر از دود می‌شود، بسیار مهم است.

فرناندز تاکید کرد که تعیین جهت صداها یک مسئله ایمنی برای افراد کم شنوا است. به عنوان مثال، مهم است که هنگام عبور از یک جاده تشخیص دهند که ماشین از کدام جهت می‌آید.

یافته‌های این مطالعه در مجله "American Society of Acoustics" منتشر شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره