گجت نیوز/ سفارت روسیه در تهران با انتشار یک پست اینستاگرامی اعلام کرد ماهواره خیام توسط یکی از شرکت‌های روسی به درخواست ایران ساخته شده است.

ماهواره خیام روز گذشته توسط ماهواره‌بر سایوز روسیه از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و ساعاتی پس از پرتاب با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت. در حالی که بسیاری تصور می‌کردند این ماهواره ساخت ایران است، اما سفارت روسیه در تهران با انتشار یک پست اینستاگرامی اعلام کرد ماهواره خیام توسط یکی از شرکت‌های روسی به درخواست ایران ساخته شده است.

ماهواره خیام ساخت روسیه است

سفارت روسیه در تهران در صفحه اینستاگرامی رسمی خود با انتشار پستی اعلام کرد ماهواره خیام ساخت شرکت روسیه است. متن این پست اینستاگرامی به شرح زیر است:

در تاریخ ۹ آگوست ۲۰۲۲، جناب آقای یوری بوریسوف، مدیر کل شرکت دولتی فضایی روسیه روسکوسموس، با هیاتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای عیسی زارع پور، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفتگو کرد. این دیدار در جریان بازدید نمایندگان ایران از پایگاه فضایی بایکونور برای مشاهده پرتاب ماهواره سنجش از دور «خیام» که توسط شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود، انجام شد.

لانچ پرتابگر Soyuz-2.1b به همراه این ماهواره در ساعت 08:52 به وقت مسکو انجام شد که با کمک بخش فوقانی پرتابگر «فرگات» با موفقیت در مدار مورد هدف خود قرار گرفته شد. این ماهواره جهت نظارت و بررسی سطح زمین و برای اهداف غیر نظامی طراحی شده است.

طرفین طی این دیدار خاطرنشان ساختند که پرتاب موفقیت‌آمیز و قرارگیری این ماهواره در مدار، نقطه عطف مهمی در توسعه روابط دو جانبه است که راه را برای گسترش و تقویت بیشتر همکاری های دو کشور در صنعت فضایی باز می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar