ایسنا/ پیچ و تاب و فراز و فرود ابرهای مشتری با جزئیات باورنکردنی در تصاویر سه بعدی خیره کننده کاوشگر جونو ناسا دیده می‌شوند.

به نقل از دیلی‌میل، در نگاه اول به این عکس، ممکن است آن را با نمای نزدیکی از خامه‌های روی یک کیک کوچک خوشمزه اشتباه بگیرید. اما این پیچ و تاب‌ها در حقیقت ابرهای آسمان سیاره مشتری هستند که کاوشگر جونو ناسا از آن‌ها تصویربرداری کرده است.

جرالد ایشستات(Gerald Eichstädt)، توسعه‌دهنده نرم‌افزار، این تصاویر رایانه‌ای سه بُعدی خیره‌کننده‌ از ابرهای مشتری را بر اساس داده‌های جونو ایجاد کرده و آنها را به تازگی در کنگره علمی سیاره اروپا ارائه کرده است.

دکتر ایشستات می‌گوید: ماموریت جونو به ما فرصتی می‌دهد تا سیاره مشتری را به روشی رصد کنیم که به طور معمول توسط تلسکوپ‌های زمینی غیرقابل دسترس است.

ما می‌توانیم در عرض چند دقیقه به ویژگی‌های ابری این سیاره از زوایای مختلف نگاه کنیم.

جونو کاوشگر فضایی ناسا است که از سال ۲۰۱۶ در مدار مشتری می‌چرخد.

در داخل این کاوشگر، دوربینی به نام "JunoCamera" قرار دارد که به طور مرتب عکس‌های خیره کننده‌ای در نور مرئی از سیاره مشتری و قمرهایش ثبت می‌کند.

بر اساس انعکاس و پراکنده شدن خورشید توسط ابرهای مشتری، محققان توانسته‌اند ارتفاع ابرها را در عکس‌های جونو مشخص کنند.

نمای ۳ بُعدی بی‌نظیر از ابرهای سیاره مشتری

دکتر ایشستات توضیح می‌دهد که ابرهای اتمسفر فوقانی دارای بیشترین نور خورشید هستند. اما در اعماق جو، نور قبل از پراکنده شدن توسط ابرها جذب می‌شود. درک ارتفاع نسبی ابرها می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد عناصر تشکیل دهنده ابرها آشکار کنند.

دکتر ایشستات می‌گوید: با توجه به مدل‌های نظری، انتظار می‌رود که این ابرها از گونه‌های شیمیایی مختلف آمونیاک، هیدروسولفید آمونیوم و یخ تشکیل شده باشند.

او افزود: هنگامی که داده‌های خود را به لطف سایر اندازه‌گیری‌های همان ابرها کالیبره می‌کنیم، پیش‌بینی‌های نظری را آزمایش و اصلاح می‌کنیم و تصویر سه بعدی بهتری از ترکیبات شیمیایی خواهیم داشت.

کاوشگر جونو پس از یک سفر پنج ساله ۱.۸ میلیارد مایلی(۲.۸ میلیارد کیلومتری) از زمین در تاریخ چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ به مشتری رسید.

این کاوشگر پس از انجام یک مانور موفقیت آمیز، وارد مدار طولانی قطبی شد و از فاصله ۳۱۰۰ مایلی(۵۰۰۰ کیلومتری) بر فراز ابرهای چرخان این سیاره به پرواز در آمد.

این کاوشگر هر دو هفته یک بار به فاصله ۲۶۰۰ مایلی(۴۲۰۰ کیلومتری) از ابرهای سیاره مشتری می‌رسد که فاصله بسیار نزدیکی است.

هیچ فضاپیمایی پیش از این تا این حد نزدیک به مشتری نبوده است.

جونو برای تکمیل ماموریت پرخطر خود از طوفان تشعشعاتی که توسط میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری ایجاد شده بود جان سالم به در برد.

انتظار می‌رود که این فضاپیما تا سال ۲۰۲۵ به مطالعه ترکیب جو سیاره مشتری ادامه دهد. جونو قرار است به زودی در روز ۲۹ سپتامبر(هفتم مهر) گذری از کنار قمر اروپای سیاره مشتری داشته باشد. این قمر یخی که دانشمندان باور دارند اقیانوسی در زیر سطح یخی آن نهفته است ابعادی تقریبا مشابه ابعاد قمر زمین دارد. این گذر نزدیک‌ترین گذر یک کاوشگر از کنار قمر اروپا در طول دو دهه اخیر خواهد بود و داده‌ها و تصاویر ارزشمندی برای دانشمندان ناسا فراهم خواهد کرد.   

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar