خبرآنلاین/ ناسا اعلام کرد: سیاره مشتری در تاریخ ۲۶ سپتامبر به نزدیک‌ترین موقعیت خود نسبت به زمین، طی ۵۹ سال اخیر، می‌رسد؛ در این تاریخ، این سیاره در مرکز آسمان شب قرار می‌گیرد، پدیده‌ای که تقریباً در شش دهه گذشته شبیه هیچ‌یک از اتفاقات نجومی دیگر نیست.

هر ۱۳ ماه یکبار، زمین و مشتری در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند؛ اما طی رویداد روز دوشنبه، خورشید، زمین و مشتری در منظومه شمسی کاملاً همسو خواهند شد. در طول این اتفاق، سیاره مشتری دقیقاً در جهت مخالف خورشید و همزمان در نزدیک‌ترین فاصله از زمین قرار خواهد گرفت.

مشتری در چند قدمی زمین!

به گفته ناسا، یک روز قبل از این پدیده، مشتری حدود ۳۶۷ میلیون مایل از زمین فاصله دارد که این مسافت، نزدیک‌ترین فاصله این دو سیاره در ۵۹ سال اخیر است. آخرین باری که مشتری تا این حد به کره زمین نزدیک بود، در سال ۱۹۶۳ بود که جان اف کندی رئیس جمهور ایالات متحده بود!

یکشنبه و دوشنبه بهترین فرصت برای تماشای مشتری با چشم غیرمسلح است

با افزایش تدریجی فاصله بین زمین و مشتری تا ماه اکتبر، مشتری به تدریج کم‌رنگ‌تر شده و از دیدگان ما محو می‌شود. اگرچه شب‌های یکشنبه و دوشنبه بهترین شب‌های سال ۲۰۲۲ برای تماشای مشتری با چشم غیرمسلح هستند، اما ستاره‌نگاران زمان بیشتری برای دیدن درخشش این سیاره خواهند داشت. البته درک تفاوت روشنایی ظاهری سیاره مشتری در روز دوشنبه (۲۶ سپتامبر) در قیاس با موقعیت این سیاره در تاریخ ۲۶ اکتبر با چشم غیرمسلح نامحسوس خواهد بود؛ این بدان معناست که تقریباً هر شب [در صورت ابری نبودن آسمان]، طی چند هفته آینده فرصت مناسبی برای رصد سیاره مشتری قبل از ناپدیدشدن آن فراهم است. در طول این مدت، مشتری از سایر اجرام آسمانی، به جز ماه و خورشید، درخشان‌تر خواهد بود.

مردم در هر موقعیت مکانی، به راحتی می‌توانند سیاره مشتری را، به دلیل درخشندگی زیاد آن، در میان فراوانی ِستاره‌های آسمان شب تشخیص دهند.

مشتری در چند قدمی زمین!
تصویری از مشتری؛ ثبت‌شده توسط فضاپیمای کاسینی در ۷ دسامبر ۲۰۰۰، تصویر از NASA/JPL/ دانشگاه آریزونا

با هر تلسکوپی قادر خواهید بود که چهار قمر بزرگ مشتری را ببینید

تقریباً با هر تلسکوپی که روی مشتری زوم کنید، می‌توانید چهار قمر بزرگ آن را ببینید؛ «اروپا، گانیمد، آیو و کالیستو» قمرهای بزرگ مشتری هستند. این قمرها به دور سیاره می‌چرخند و افرادی که چندین شب متوالی با تلسکوپ این سیاره را رصد کنند، قمرها را در موقعیت‌های مختلف می‌بینند.

مشتری در چند قدمی زمین!
تصویری از مشتری و چهار قمر بزرگ آن که توسط فضاپیمای جونو ناسا در طی نزدیک شدن به سیاره، ثبت شده است.
مشابه این منظره را می‌توان با کمک تلسکوپ از زمین مشاهده کرد. عکس از NASA/JPL

همچنین تلسکوپ‌های قوی‌تر می‌توانند نوارهای رنگارنگ ابرها را در جوّ مشتری و همچنین لکه سرخ بزرگی* که همان «طوفان چرخان» است و صدها سال جریان دارد را نشان دهند.

مشتری در چند قدمی زمین!

*لکه سرخ بزرگ، نام بزرگ‌ترین طوفان عظیم چرخان در سطح سیاره مشتری است و در راستای قمرهای این سیاره در جریان است. بزرگی این طوفان به گونه‌ای است که می‌توان آن را با تلسکوپ از زمین دید.

ثبت تصاویر باورنکردنی از سیاره مشتری توسط تلسکوپ جیمزوب

قدرتمندترین تلسکوپی که تا کنون ساخته شده، اخیراً تصاویری باورنکردنی از مشتری گرفته است که چشم‌انداز بی‌نظیری از بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. در اواخر ماه اوت، ناسا از تصویری که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده بود، پرده‌برداری کرد. این عکس «سیاره مشتری، لکه سرخ بزرگ آن، شفق قطبی درخشنده در اطراف قطب‌های آن و حتی حلقه کم‌نور آن» را نشان می‌داد.

مشتری در چند قدمی زمین!
این تصویر میدان وسیع حلقه‌های ضعیف مشتری را نشان می‌دهد در حالی که «نقاط فازی» که احتمالاً کهکشان‌های دیگر هستند در پس‌زمینه پایینی ظاهر می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar