سیناپرس/ برخی از افراد تا دهه هشتم زندگی خود را از نظر ذهنی تیز نگه می دارند، این موضوع می تواند به لطف اندازه سلول های مغزمان باشد. در واقع این افراد همواره برای دانشمندان یک معما بوده است.

 تیمی از محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز موفق شدند دریابند که چرا برخی افراد می‌توانند در سنین بالای خود از نظر ذهنی بسیار موفق بمانند.

در این مطالعات مشخص شد نورون ‌های قشر انتورینال آن ها، بخشی از مغز که مسئول ذخیره‌سازی خاطرات است، بسیار بزرگ ‌تر از نورون‌ های متوسط شناختی همسالان آن ها است.  علاوه بر این، نورون ‌های فوق هیچ نشانه‌ ای از درهم ‌تنیدگی و تجمع غیرطبیعی پروتئین که در داخل نورون‌ها جمع شده و ارتباط بین آن ها را محدود می ‌کند و نشانه ‌ای از بیماری آلزایمر است، نشان ندادند.

تامار گفن، محقق ارشد این مطالعه و استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی فاینبرگ در دانشگاه نورث وسترن، در رابطه با موضوع فوق می‌ گوید: برای درک این که چگونه و چرا ممکن است افراد در برابر ابتلا به بیماری آلزایمر مقاومت کنند، مهم است که شرایط مغز این گروه از افراد را پس از مرگشان به دقت بررسی کنیم. این سوال برای ما بسیار مهم است که چه چیزی مغز این گروه از افراد را منحصر به فرد می کند؟ چگونه می ‌توانیم از ویژگی ‌های بیولوژیکی آن ‌ها برای کمک به سالمندان برای جلوگیری از بیماری آلزایمر استفاده کنیم؟

طی این پژوهش مستندات قابل توجهی به دست آمد که بر اساس آن مشخص شد افراد دارای قدرت مغزی مناسب در سنین پیری،  نورون ‌های بزرگ‌ تری نسبت به همتایان جوان ‌تر خود دارند، تفاوت فوق ممکن است به این معنا باشد که سلول‌ های بزرگ از بدو تولد وجود داشته ‌اند و از نظر ساختاری در طول زندگی‌ شان حفظ می ‌شوند.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت: نورون‌ های بزرگ‌ تر نشانه ‌ای بیولوژیکی از مسیر رسیدن به شرایط مطلوب مغزی در دوران کهنسالی هستند.

 محققان طی این مطالعات جدید، مغز شش فرد کهنسال با قابلیت حافظه و قدرت ذهنی بالا را از نظر شناختی بررسی کرده و همچنین شرایط مغزی شش فرد جوان و پنج فرد را در مراحل اولیه آلزایمر مطالعه کردند.

آنها تمرکز خود را روی قشر انتورینال مغز متمرکز کردند، زیرا این قشر یکی از اولین مکان هایی است که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد. این بخش اعصاب مغزی از شش لایه نورون تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. دومین لایه از این لایه ها به عنوان یک مرکز مهم شناخته شده است که اطلاعات را از دیگر مراکز حافظه در مغز دریافت می کند.
بررسی های انجام شده نشان داد: نورون ‌هایی که این لایه دوم را تشکیل می ‌دهند در افراد کهنسال دارای قدرت ذهنی بالا،  بزرگ ‌تر از همه گروه‌های دیگر، حتی آن‌هایی که ۲۰ تا ۳۰ سال جوان ‌تر بودند، است و  همچنین مشخص شد که این بخش از نورون های افراد فوق عاری از پیچ و تاب و گره هستند.

گفن در این رابطه گفت: ما دریافتیم که در آلزایمر، انقباض عصبی (آتروفی) در قشر آنتورینال نشانگر مشخصه این بیماری است. ما گمان می کنیم که این فرآیند تابعی از تشکیل تاو در سلول های آسیب دیده است که منجر به ضعف حافظه در سنین بالاتر می شود. شناسایی این عامل کمک کننده برای شناسایی زود هنگام آلزایمر، نظارت بر روند آن و هدایت درمان بسیار مهم است.

این تیم اکنون مطالعات بیشتری را برای تلاش جهت کشف این موضوع برنامه ریزی می کند تا مشخص شود  چگونه و چرا این گروه از افراد مسن، چنین نورون های بزرگی دارند؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar