ایسنا/ رخدادهای جالب فضایی در هفته گذشته، تصاویر خیره‌کننده‌ای را به جا گذاشته‌اند.

  به نقل از اسپیس، هفته‌ای که گذشت، با رخدادهای جالب فضایی همراه بود و تصاویر خیره‌کننده‌ای را برای ستاره‌شناسان و همچنین، مردم عادی به جا گذاشت.

نمایی زیبا از مشتری

این نمای تماشایی از مشتری می‌تواند بیننده را برای مدت طولانی به تمام جزئیات کوچک آن خیره کند.

این عکس به دلیل این که از ۶۰۰ هزار تصویر مختلف ساخته شده، بسیار جذاب است. "اندرو مک‌کارتی"(Andrew McCarthy)، عکاس نجومی در ۱۷ سپتامبر از این تصویر ترکیبی رونمایی کرد. مک‌کارتی گفت که در واقع فقط دو ساعت طول کشید تا همه تصاویر گرفته شوند.

ربات ماه‌نورد به شکل سگ

سگ رباتیک موسوم به "LEAP" متعلق به "آژانس فضایی اروپا"(ESA) ممکن است کاوشگر آینده ماه باشد.

پاهای LEAP می‌توانند راهی را برای کاوش در زمین‌های چالش‌برانگیز ماه ارائه دهند.

جستجوی توده‌های ستاره‌ای باستانی

تصویر گرفته‌شده با تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(James Webb) که نخستین تصویر رسمی در نوع خود به شمار می‌رود، عموم مردم را در سراسر جهان خیره کرد. همچنین، این عکس مورد توجه گروهی از ستاره‌شناسان کانادایی قرار گرفت.

آنها روی کهکشان "Sparkler" زوم کردند که به دلیل نقاط کوچک زرد متمایل به قرمز درخشانی که در اطراف آن ظاهر می‌شوند، نام مستعار خود را گرفته است. پژوهشگران در مورد این اجرام کنجکاو هستند زیرا آنها می‌توانند دورترین و قدیمی‌ترین خوشه‌های کروی باشند که تا به حال پیدا شده‌اند. خوشه‌های کروی ممکن است حاوی میلیون‌ها ستاره باشند که به واسطه گرانش متقابل در کنار هم قرار گرفته‌اند.

پرواز دوباره نبوغ در آسمان مریخ

بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) ناسا، سی و سومین پرواز خود را در ۲۴ سپتامبر انجام داد. این بالگرد کوچک، یک نمایش علمی است که ثابت کرده می‌توان در جو مریخ پرواز کرد.

نبوغ به همراه مریخ‌نورد "استقامت"(Perseverance) در فوریه سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ رسید. سایه بالگرد در پایین سمت چپ این تصویر قابل مشاهده است.

بررسی نشت متان توسط یک ماهواره کوچک

پژوهشگران اروپایی روز سه‌شنبه ۲۷ سپتامبر، از سه مورد نشت گاز متان در دو خط لوله دریای بالتیک خبر دادند که گاز طبیعی را از روسیه به آلمان می‌برد.

یک روز قبل، یک ماهواره کوچک رصد زمین به نام "داو"(Dove) متعلق به شرکت "پلنت"(Planet)، نشانه‌هایی از نشت را در بالای یکی از شکاف‌ها درست در جنوب شرقی جزیره بُرنهُلم دانمارک ثبت کرد.

تصویری از فلوریدای تاریک

پس از طوفان ویرانگر موسوم به "طوفان یان"(Hurricane Ian) که برق میلیون‌ها خانه را قطع کرد، ماهواره‌ها از فلوریدای تاریک عکسبرداری کردند.

تصویر سمت چپ که در شب ۲۹ سپتامبر توسط ماهواره "NOAA 20" تحت کنترل "اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا"(NOAA) گرفته شده است، مقیاس قطعی برق را نشان می‌دهد که پس از طوفان یان، از بعدازظهر چهارشنبه تا هنگام شب در ایالت فلوریدا اتفاق افتاد. تصویر سمت راست چهار روز قبل گرفته شده است.

نزدیکترین نما از قمر مشتری

کاوشگر مشتری ناسا موسوم به "جونو"(Juno)، از نزدیکی قمر پوشیده از یخ مشتری موسوم به "اروپا"(Europa) پرواز کرده و دقیق‌ترین نماها را از این دنیای عجیب در بیش از بیست سال گذشته ارائه کرده است.

این تصویر که هنگام نزدیک شدن کاوشگر به ماه گرفته شده است، توسط ناسا در توییتر به اشتراک گذاشته شد.

چرخش طوفان یان بر فراز خلیج مکزیک

طوفان یان بر فراز خلیج مکزیک، در یک سکانس ویدیویی گرفته‌شده توسط ماهواره "GOES 16" متعلق به اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نشان داده شده است. این طوفان هنگام نزدیک شدن به فلوریدا به عنوان یک طوفان تهدیدکننده رده سه، مردم را برای فرار از سیل و بادهای مخرب مجبور به ترک خانه‌های خود کرد.

طوفان یان به عنوان یک طوفان گرمسیری بر فراز دریای کارائیب ظاهر شد و به سرعت قبل از رسیدن به کوبا در روز سه‌شنبه ۲۷ سپتامبر، به یک طوفان تبدیل شد و باران‌های شدید و بادهای پایدار با سرعت ۱۹۲ کیلومتر در ساعت را منتشر کرد.

ماهواره‌ای که برخورد فضاپیمای ناسا را ثبت کرد

ماهواره کوچک ایتالیایی موسوم به "LICIACube" که در ماموریت "دارت"(DART) برای برخورد با سیارکی که به دور یک سیارک بزرگتر موسوم به "دیدیموس"(Didymos) می‌چرخد، سفر کرد، این تصاویر را از برخورد دارت با سیارک مورد نظر گرفت.

گروه LICIACube روز سه‌شنبه ۲۷ سپتامبر در توییتی نوشتند: اینها نخستین تصاویر گرفته‌ شده توسط LICIACube از برخورد دارت با سیارک "دیمورفوس"(Dimorphos) هستند. اکنون هفته‌ها و ماه‌ها کار سخت برای دانشمندان و تکنسین‌های دخیل در این ماموریت آغاز شده است؛ پس با ما همراه باشید زیرا ما چیزهای زیادی برای گفتن خواهیم داشت.

ماهواره LICIACube، یک فضاپیمای ۱۴ کیلوگرمی است که تنها هدف آن، مشاهده مستقیم برخورد و عواقب مستقیم ماموریت دارت است. دارت در روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر با اصابت به سیارک دیمورفوس ویران شد. این آزمایش به ناسا کمک خواهد کرد تا نوعی فناوری را توسعه دهد که روزی می‌تواند از برخورد سیارکی ویرانگر به زمین جلوگیری کند.

آخرین عکس دیدیموس پیش از برخورد دارت

این ممکن است آخرین تصویر از سیارک دیدیموس قبل از برخورد آن با کاوشگر دارت ناسا باشد. نقطه نور موجود در این تصویر که توسط "تلسکوپ بسیار بزرگ"(VLT) "رصدخانه جنوبی اروپا" (ESO) در شیلی گرفته شده است، در واقع دو سیارک را نشان می‌دهد که با هم ترکیب شده‌اند؛ دیدیموس و سیارک دیمورفوس که هدف نهایی برخورد با دارت بود.

تلسکوپ بسیار بزرگ، یکی از قوی‌ترین تلسکوپ‌های نوری جهان است که نقش مهمی در رصد پیامدهای ضربه دارت ایفا خواهد کرد. رصدخانه جنوبی اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: ستاره‌شناسان امیدوارند که تلسکوپ بتواند داده‌هایی را در مورد ترکیب و حرکت مواد پرتاب‌شده از دیمورفوس پس از سقوط دارت ارائه دهد و به اندازه‌گیری‌ ساختار سطح و داخل سیارک بپردازد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar