ایسنا/ هفته گذشته فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۷ که سه فضانورد روسی بودند به زمین بازگشتند و اکنون فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۸ به رهبری سامانتا کریستوفورتی از آژانس فضایی اروپا رهبری ایستگاه فضایی بین‌المللی را بر عهده دارد.

 به نقل از اس تی دی، فضانوردان ماموریت "اکسپدیشن ۶۷"(Expedition ۶۷) به نام‌های اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف و سرگئی کورساکوف، پنج‌شنبه هفته گذشته به زمین بازگشتند.

پرتاب این سه نفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ۱۸ مارس کمتر از یک ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین انجام شد. فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۷ در طول این ماموریت، پیاده‌روی‌های فضایی متعددی را برای آماده‌سازی و ادغام بازوی رباتیک اروپایی در بخش روسی ایستگاه فضایی انجام دادند و به قابلیت‌های رباتیک مورد استفاده بازوی Canadarm۲ کانادا و بازوی ماژول Kibo ژاپن افزودند.

 در مراسم تغییر فرماندهی در روز چهارشنبه(۲۸ سپتامبر)، آرتمیف، فرمانده ماموریت اکسپدیشن ۶۷ به جنگ جاری اشاره کرد. او گفت: در پایان، جنگ ما در همه جا به پایان خواهد رسید.

سامانتا کریستوفورتی(Samantha Cristoforetti)، فرمانده ماموریت اکسپدیشن ۶۸، اولین زن اروپایی است که فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده دارد و پنجمین اروپایی است که به طور کلی این کار را انجام می‌دهد. پس از خروج اولگ آرتمیف(Oleg Artemyev)، دنیس ماتویف(Denis Matveev) و سرگئی کورساکوف(Sergey Korsakov)، او ایستگاه فضایی بین‌المللی را به همراه فضانوردان ناسا رابرت هاینز، جسیکا واتکینز و کیل لیندگرن و فرانک روبیو به همراه فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین اداره می‌کند.

ماموریت سرنشین‌دار بعدی به ایستگاه فضایی بین المللی کرو-۵ است که قرار است از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود. اسپیس ایکس و ناسا در حال برنامه‌ریزی برای پرتاب ماموریت سرنشین‌دار"کرو-۵"(Crew-۵) هستند. ناسا و شرکت اسپیس‌ایکس همچنین ماموریت کرو-۵(Crew-۵) را که قرار بود ۳ اکتبر پرتاب شود، به ۵ اکتبر(۱۳ مهرماه) موکول کردند. گویا "طوفان یان"(Hurricane Ian) برنامه آنها را به‌ هم ریخته است. ماموریت اکسپدیشن  ۶۸ با هفت فضانورد که با هم زندگی و کار می کنند، رسماً در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) در حال انجام کار هستند.

فضانوردان ناسا شامل نیکول مان(Nicole Mann) و جاش کاسادا(Josh Cassada) به همراه کویچی واکاتا(Koichi Wakata) از آژانس فضایی ژاپن و آنا کیکینا(Anna Kikina) از آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس، از خدمه ماموریت سرنشین‌دار کرو-۵ هستند و قرار است برای اقامت پنج ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) بروند.

کیکینا اولین فضانورد روسی خواهد بود که با فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس به فضا پرواز می‌کند، زیرا فضانوردان این کشور معمولا با استفاده از فضاپیمای سایوز خود بین زمین و ایستگاه فضایی جابه‌جا می‌شوند.

این چهار مسافر فضایی علاوه بر آشنایی با سیستم‌های ایستگاه فضایی، آموزش پیاده‌روی فضایی دیده‌اند که برای ارتقای ایستگاه فضایی بین‌المللی یا حفظ تجهیزات فعلی آن انجام‌ می‌شود. دروس زبان روسی برای سه خدمه غیر روسی نیز بخشی از این آموزش بوده است. علاوه بر آن مهارت‌های رباتیک، پرواز جت T-۳۸ و علوم نیز به آنها آموزش داده شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar